ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7331 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Soundtrack na Vánoce

0 Redakce 23.12.2009

Nejen koledy, ale také popové songy jsou neodmyslitelnou součástí vánočního koloritu. Napsat chytlavou vánoční píseň může znamenat jistotu každoročního přísunu autorských honorářů. Mariah Carey (All I Want For Christmas Is You) nebo Wham (Last Christmas) by mohli vyprávět. Podívejme se na zoubek pěti skladbám, které bychom si o Vánocích pustili my.     

Jackson 5 – Frosty the Snowman (Christmas Album, 1970)

Jackson 5 byli ve svých začátcích produkt – sakra dobrý produkt – detroitské  hudební továrny Motown. Jedním z hlavních cílů bylo dětské publikum a logickým důsledkem toho byl kreslený seriál nebo vánoční album. Christmas Album vyšlo hned po průlomovém ABC v roce 1970 a obsahovalo celou řadu klasických vánočních písní v novém podání. Patří mezi ně i skladba Frosty the Snowman, kterou v roce 1950 nahrál Gene Autry and the Cass Coutry Boys. Navázal tím na úspěch své další vánoční písně, Rudolf the Red-Nosed Reindeer (také tu Jackson 5 na své vánoční desce přezpívali).

Sammy Cahn, Jule Styne – Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! (Dean Martin – My Christmas Album, 1966)

Textař  Sammy Cahn (vlastním jménem Samuel Cohen) se narodil v New Yorku do rodiny židovských imigrantů z Polska. Skladatel Jule Styne (původně Julius Kerwin Stein) byl synem ruských imigrantů. Spolupracovat začali ve 40. letech a mezi jejich nejslavnější výtvory patří píseň Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!, která nesmí chybět v žádné romantické vánoční komedii americké provenience. Ačkoli se stala vánoční klasikou, zmínku o tomto svátku bychom v ní hledali marně. Není divu, oba její autoři jsou židovského původu a jejich záměrem bylo napsat skladbu oslavující zimní sezónu. Nejvíce se proslavila verze, kterou nazpíval Dean Martin.



Beach Boys – Little Saint Nick (The Beach Boys´ Christmas Album, 1964)

Také  Beach Boys před svým psychedelickým obdobím (korunovaným hlavně  deskou Pet Sounds) rozdávali hlavně radost a zábavu. Ani v jejich diskografii tak nesmí chybět vánoční album, které otvírá svižný sváteční rock´n´roll Little Saint Nick. Autoři Brian Wilson a Mike Love si vzali rytmus z vlastního hitu Little Deuce Coupe, přidali zvuk rolniček a napsali svou nejslavnější vánoční píseň. Ta vyšla poprvé v roce 1963 jako singl, o rok později se objevila na vánočním albu. Její alternativní verze se objevila na reedici z roku 1992.

Katherine K. Davis – Little Drummer Boy (Bing Crosby a David Bowie – Bing Crosby´s Merrie Olde Christmas TV Special)   

Bing Crosby byl bezesporu jednou z nejúspěšnějších a nejvlivnějších mediálních osobností první poloviny 20. století. Nejprodávanější umělec éry před nástupem rockové muziky zpíval lehčí jazz a pop. 11. prosince 1977 byla jeho vrcholná éra dávno pryč, toho dne se však uskutečnil neuvěřitelný duet s králem progresivního rocku, Davidem Bowiem. Crosby se během svého koncertního turné zastavil Londýně, kde měl také natočit vánoční televizní pořad. Napadlo ho, že by mezi jeho hosty měla být nějaká hvězda moderní hudby. Někdo ze štábu navrhl Davida Bowieho, o kterém Bing do té doby nikdy neslyšel. Měly ho však v oblibě Crosbyho děti, a tak byl Bowie do pořadu pozván. Ten nabídku rád přijal, protože byl Crosbyho dlouholetým obdivovatelem. Crosby chtěl zpívat Little Drummer Boy, ta ale Bowiemu hlasově příliš neseděla. Proto v televizním vysílání spojili dvě písně v jednu: Peace On Earth a Little Drummer Boy. Bing Crosby zemřel měsíc po natáčení a televizní diváci skladbu viděli až po jeho smrti. Pro některé bylo vystoupení Crosbyho a Bowieho symbolem konce mezigeneračních válek 60. a 70. let.

John Lennon, Yoko Ono, Plastic Ono Band – Happy Xmas (War Is Over)

Teprve po rozpadu Beatles se stal z Johna Lennona ten pravý hippie, který si své poselství lásky a míru odnesl i do cynických 70. let. Ještě v roce 1969 nechali John a Yoko po celém světě vyvěsit jedenáct billboardů s nápisem „War Is Over! If You Want It. Merry Christmas from John & Yoko“. Jeden z nich visel například na Times Square v New Yorku. Text billboardu se objevil i v písni Happy Xmas, která vyšla v roce 1971 jako singl. Na nahrávce se podílel producent Phil Spector (jaká ironie, že na mírové písni par excellance spolupracoval odsouzený vrah). Zpívající děti pocházely z Harlemského komunitního sboru a na singlu jsou jejich jména. Ze strany autorů nešlo o vánoční kalkul, skladba byla původně míněna hlavně jako protest song proti válce ve Vietnamu. Na začátku písně je slyšet šepot Yoko a Johna, kteří přejí svým dětem: „Veselé Vánoce, Kyoko. Vesele Vánoce, Juliane.“

MARTIN VEJVODA