ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18303 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezaujatě zaujatá BBC na Blízkém východě

0 Redakce 28.1.2009

Izrael versus Palestina. Stát mnohokrát zaštítěný gigantem USA proti kousku země, kterou má za stát jen hrstka otrlých.Konflikt, který je vleklý, šílený, otupující a už do něj možná jasně nevidí ani Abbás s Peresem. I pro média je arabsko-židovská nevraživost tématem řadu let. Útoky Palestinců na Izrael a naopak zastínily mediálně snad jen konflikty v Iráku a Afghánistánu. A některé samostatné události, při kterých se tolik referovalo o mrtvých a násilí, že už se další dávka z Blízkého východu divákovi neservírovala. A už se tam i přes příměří zase střílí…

Znám Palestince žijícího ve Francii, který každý den děkuje Alláhovi za to, že se mu podařilo uprchnout z Gazy a studovat. A potkala jsem i Izraelku s polskými kořeny, která žije s manželem a dvěma dětmi ve městě Netimotu a neví dne ani hodiny, kdy přiletí zase nějaká raketa. Ale má ten život raději než v Polsku. Zvláštní. Jak vidno, ne každý Arab chce umřít v džihádu a ne každému Židovi je bezpečí svých nejbližších dražší než místo, kde žije. Jen malá ukázka toho, jak je vše složité. Tak složité, že se do toho zapletla i britská veřejnoprávní televize BBC.

Tomu dala, tomu víc, tomu málo, tomu nic…

Odmítla odvysílat spot, který pod hlavičkou Disaster Emergency Committee vyzývá k humanitární pomoci lidem v Gaze. Když to člověk čte poprvé, řekne si, co to je za hloupost. Lidé z BBC uvedli, že se bojí problémů, které můžou nastat při dopravě humanitární pomoci do nestabilní oblasti. Ty už jsou, zdá se, zažehnané. Ale taky se dali slyšet, že BBC nehodlá riskovat ztrátu důvěry veřejnosti v její nestrannost. Bojí se, že po odvysílání spotu by si lidé mysleli, že straní Palestincům. Televize tak porušila 46 let starou dohodu, ve které se zavázala zdarma vysílat humanitární spoty. V minulosti vysílala třeba pro pomoc v Darfuru nebo Čadu, ze stejného důvodu jako teď ale odmítla odvysílat humanitární spot pro Afghánistán nebo Libanon.

BBC teď čelí politickému tlaku. Labouristé i opozice neváhá případ komentovat a vyjadřovat se k němu. Politici BBC vesměs odsuzují. A bouřili se i lidi – několik desítek se jich shromáždilo před sídlem televize a prý ke dveřím házeli třeba boty. Tři další stanice v Británii se rozhodly po chvíli váhání spot vysílat, čtvrtá se rozhoduje. BBC to teď nemá lehké. Chápu argument ohledně strachu o svou pověst. Do Gazy nesmějí zahraniční novináři, mluví se o záměrně drastických, zmanipulovaných obrázcích tamních médií, které oblétávají svět. Děti popálené dýmovými granáty s bílým fosforem, krev, nářek, utrpení.

Raketa sem, raketa tam

Ale je to opravdu propaganda? Izrael tvrdí, že bílý fosfor, který působí strašné popáleniny, nepoužívá. Tamní pozorovatelé ale mají opačné důkazy. A Gaza je jedním z nejhustěji osídlených míst světa. Na jednom kilometru čtverečním tam žije až 4200 lidí, což je přibližně dvakrát víc než v Praze. Není tedy víc než jasné, že střely, ať už fosforové nebo jiné, zákonitě musí zasáhnout civilisty? Od začátku konfliktu je mrtvých údajně přes tisíc. Jestli jsou to všichni civilisti, nebo teroristi, nebo něco napůl, těžko posoudíme. Chci tím jen říct, že se těm obrázkům vzhledem k tomu, jak je tam přelidněno, věří docela snadno. Nezajímá mě, jestli chlap nesoucí mrtvého syna je terorista – mrtvý je jeho potomek a to je dítě, nemělo by nést břímě ničí viny.

Britská korektnost nepomůže

BBC chce zůstat objektivní. Ano, souhlasím. Ale britský divák není podle mě tak naivní nebo chcete-li hloupý, že by nerozeznal, co je neobjektivní jednostranné mediální sdělení a co je lidský, humanitární akt. Navíc pod hlavičkou zpráv by se spot určitě neobjevil. Ale vysílací čas si podle mého názoru zaslouží. BBC má vysokou sledovanost v Británii, i v rámci Evropy sleduje každý týden její World News okolo 12 % lidí. I kdyby přispěl jen zlomek z nich, stálo by to za to. A renomovaná Disaster Emergency Committee, která zastřešuje víc než desítku humanitárních organizací, už v minulosti dokázala, že vybrané prostředky umí smysluplně využít. Izrael má pochopitelně oproti Palestině několikanásobně menší počet obětí a postižených. To ale přeci neznamená, že když není sbírka i pro ně, nemůže se vysílat spot jen pro Gazu. Tady jde o lidi, ne o hyperkorektnost a vyváženost. Ta patří do zpráv, ne do boje za životy lidí. Je nehumánní upírat zuboženým lidem pomoc. Tady od nás, z Evropy, z křesla, od stolu. Kdo tam nebyl, nedokáže si to asi představit. BBC by si měla dát pozor, aby od chválihodného bránění své objektivity nesklouzla k malicherné nabubřelé lhostejnosti.
   
MARTINA PAŘÍZKOVÁ
Autorka je nezávislou publicistkou