ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6136 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

"Web Slices" aneb jedno plus pro Internet Explorer 8

0 Ladislav Soukup 21.4.2010

Microsoft Internet Explorer 8 není zrovna můj nejoblíbenější prohlížeč, ale musím uznat, že technologie “Web Slices” má své kouzlo. Pro uživatele může být zajímavá a její implementace je otázka minut, maximálně jednoho dne.
Z pohledu uživatele se jedná o “inteligentní” záložku. Stejně jako se zobrazují RSS zdroje. Jenže “Web Slices” jsou vlastně kousky webové stránky (nebo dokonce “úplně speciální kousky stránek).

Z pohledu autora webu je to otázka několika tagů ve webové stránce a volitelně jedné statické (HTML) nebo dynamické (PHP, ASP.net, atd) stránky. Náš web (www.play.cz) je od dnešního dne “slices ready”. Uživatelé si zatím mohou přidávat 3 slices… Magazín PLAY, Štítky rádií a TOP 10 CZ rádia. V budoucnu asi ještě přibudou další – podle zájmu uživatelů.

Teď ale přejdu na zajímavější téma…
JAK NA WEB SLICES?

Základem je, že musíte Internet Exploreru říct, kde má slices hledat. To uděláte snadno – stačí přidat jeden class name a je to! (teda skoro).
Máte-li na webu blok s novinkami, například:


...

stačí přidat jen třídu hslice:


...

pozor: je potřeba, aby měl blok unikátní ID (v našem případě news), jinak tento blok MSIE nenajde.
Tohle byl první krok, ale už teď MSIE uvidí na stránce Web Slice! ale ještě nebude fungovat… Ještě musíme “označit” nadpis a hlavně obsah. Nicméně princip je stejný… opět stačí přidat jen název třídy… Konkrétně entry-title pro nadpis a entry-content pro obsah.


NADPIS
...

A to je vše! teď už bude Web Slice fungovat.

Ale pochopitelně máme i další možnosti… Například je možné nastavit dobu platnosti (zajímavé jen pro často se měnící data) a hlavně je možné specifikovat adresu alternativního obsahu…


  
  
  
  
  
...

Tento příklad je už trošičku komplexnější… Předně si všimněte, že jsou tady dva tagy SPAN, jeden ABBR a dva tagy A. Všechny tagy mají nastaven styl display: none, takže nebudou zobrazeny na stránce – slouží jen pro potřeby Web Slices.

Co tady tedy máme:
entry-title – už známe… slouží k nastavení titulku

ttl – tohle je novinka, ale někteří jistě poznali, že se tím nastavuje doba aktualizace (údaj je v minutách) – MSIE se k Web Slices chová jako k RSS a v tomto intervalu provádí refresh (uživatel může nastavit minimální interval, který je nadřazen tomuto parametru).

endtime – udává, kdy bude obsah “zastaralý” a pokud neproběhne automatická aktualizace na pozadí, dojde k aktualizaci hned jak si uživatel rozklikne záložku – tj. bude muset chvilku čekat.

entry-content – tento parametr už známe, ale v kontextu udává cestu k obsahu z externího zdroje… Díky této vlastnosti je možné do Web Slices servírovat alternativní obsah – speciálně formátovaný pro Web Slices

bookmark – je pak jen taková drobnost… když si uživatel otevře Web Slice, najde v zápatí tohoto “pop-up” okna tlačítko (šipka směrem do prava). Toto tlačítko normálně odkazuje na stránku, kde byl Web Slice přidám, ale právě hodnota bookmark umožní tuto adresu změnit.

Web Slices jsou relativně zajímavou věcí. O užitečné hodnotě rozhodne až čas… Ale jejich implementace je velmi snadná, takže proč se do toho nepustit? Spousta webů již Web Slices má. Pokud půjdete jen cestou označení bloků pro MSIE, pak vám to zabere jen pár minut (možná desítek minut).

Kompletní popis najdete na webu Microsoftu.