ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5021 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sonar/Echo 4: Dillinger Escape Plan = Faith No More na n-tou

0 Redakce 12.4.2010

Dillinger Escape Plan jsou na hlavu. Místo mozků mají počítače z NASA, místo rukou kybernetické implantáty, místo srdcí miniaturizované vulkány. Stáli u zrodu žánru, kterému se říká math core, a postupně svůj nadzvukový neuroatak doplňovali melodramatickými melodiemi do podoby schizofrenických soundtracků ke každodenním katastrofám. To drama, eklektičnost i zpěv přecházející od kantilény k plivání síry si půjčili od Faith No More.

Celá řada kapel (včetně výlupků typu Disturbed) si dělala nároky na to být jejich pokračovateli, ale jak řekl zpěvák Mike Patton v roce 2001: „Nepřebírám za ty debily žádnou zodpovědnost. Kdykoli řeknou, že jsou takoví, jací jsou, díky Faith No More, mávnu nad tím rukou. Kdybych to bral vážně, musel bych už dávno spáchat sebevraždu.“ Pak ale přišla kapela, ve které byl i ochoten hostovat coby náhradní vokalista. V roce 2002 vyšlo EP Irony Is A Dead Scene od Dillinger, na kterém nazpíval všechny čtyři stopy. Od té doby jejich nový zpěvák Greg Puciato zpívá čím dál víc jako ten šílenec Patton a kapela si přivlastnila onu stylistickou poťouchlost vlastní Faith No More. A jestli má být někdo pasován na nástupce legend devadesátých let, tak právě Dillinger Escape Plan.

Rok 1992
Kdy se generálním tajemník OSN stal Butrus-Butrus Ghálí, došlo k únosu šéfa firmy Adobe, zemřel Otto Šimánek a Michalu Vieweghovi vyšla Báječná léta pod psa

Faith No More – Angel Dust
(Slash/London)

Klíčová slova: malé velké vítězství, agresivní felace, nebezpečná školka

„Žádnejch slz se ode mě nedočkáte. Tak si polibte. Moderátoři zpráv, švábi a dezerty.“

Faith No More jsou často považováni za pionýry rap rocku, funk metalu a podobných zhůvěřilostí, s nimiž mají pramálo společného, ale oni především přinesli nový systém inspirace, obdobný tomu, co se v téže době dělo v hip hopu. Nevraceli se primárně k blues, punku a velkým rockovým hrdinům – místo toho se inspirovali filmovou hudbou, dětskými seriály, videohrami, muzikálem a městskými legendami. Na brilantním albu Angel Dust citovali Šostakoviče (Malpractice), Johna Barryho (Midnight Cowboy) i Scientologickou církev (Land Of Sunshine), zprznili funk (Crack Hitler) i lounge music (RV) a postavili pomník všem psychickým poruchám, které mohou stihnout homo sapiens. Zároveň pro rock'n'roll objevili zcela nové melodické postupy: klenuté melodie nevycházející z blues, ale od hitmakerů z Tin Pan Alley nebo ze sladkobolných popových hitů. Angel Dust je dodnes jedna z nejbizarnějších desek, které se dostaly do mainstreamového povědomí a na MTV. A Dillinger Escape Plan jeho schizofrenii dohnali do extrému.

Rok 2010

The Dillinger Escape Plan – Option Paralysis
(Party Smasher Inc.)

Klíčová slova: smršť, lupič, hořící obři, oliheň, hard core, New Jersey

„Ne, že se budeš snažit být něco víc, než pro co jsi byl předurčen!“

Vaší jedinou možností bude paralýza. The Dillinger Escape Plan odešli od vydavatelství Relapse a už nerozlišují písničky na ty pro rádio a pro šílené hardcoráře. Teď už jim nic nebrání v tom, aby posluchače připoutali ke své desce od první noty až do té poslední. Milovnice a milovníci melodií ani agresivních nářezů už nemůžou přeskakovat po skladbách – pětice z New Jersey od nového alba aplikuje svůj extrémně kontrastní hudební styl téměř na všechny písničky. Dillinger tak sice přišli o taháky pro neznalé fanoušky, kteří se nechali nachytat melodickým singlem, ale složili svou nejlepší desku – vyváženou, celkově silnou a bez slabých míst.

Option Paralysis trvá 41 minut, ale uteče mnohem rychleji. Až při poslední uklidňující Parasatic Twins zjistíte, že jste prožili zběsilé tři čtvrtě hodinové střídání brutálních kytarových riffů, nelidských rytmů, dojemných soulových pasáží a hladivých klavírových akordů. A všechno tohle skončí tak nečekaně – těšíte se na ještě jedno poslední hardcorové zaburácení a ono nepřijde. The Dillinger Escape Plan vás celou dobu učí, že každou tvrdou pasáž naruší melodická a naopak. Nakonec vás ale nachytají a potichu se vytratí do ztracena. To si ale nenecháte líbit. Vrátíte se zpátky do paralýzy a začne Farewell, Mona Lisa.

HONZA A JARDA ŠVELCHOVI