ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12859 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sonar 32: Kdybych byl zvířetem

0 Redakce 1.3.2010

Už v počátcích rocku se leckomu nelíbilo, že tahle nová muzika probouzí v nevinných mládežnících animální pudy, že je živočišná. (Oproti tomu rostlinná hudba nikomu nevadila.) Eric Burdon si z toho udělal srandu a nazval svou kapelu Animals. Od té doby má zvěř tradici. Naše deska týdne, od jako obvykle vynikajícího Raftera, vychází na labelu Astmatická číča a jmenuje se Zvířecí pocity. Wolf People jsou jednou z mnoha kapel, co vyjou s vlky, i když pocházejí z městské džungle Londýna. Domestikovaní ovčáci The Sheepdogs míří z Kanady na jih. Album Clinical Trials je bojovným varováním před klinickými testy na zvířatech (mimo jiné) a snad jenom Sarah Jaffe je tenhle týden úplně krotká. Příště se zaměříme na kapely z říše hmyzu. Zatím nás ovšem napadají jenom Berušky a Broučci, obávané lokální dětské sbory.

Deska týdne

Rafter – Animal Feelings
(Asthmatic Kitty)

Klíčová slova: ovoce, krása, geniální zrzek, indie, radost, San Diego

„Vy zkurvysyni, kam jste zmizeli? Potřebuju papír… Potřebuju papír, aby mi neutíkaly moje nápady!“

Zvukový mág a skladatelský génius Rafter Roberts má dobrou náladu. Album Sex Death Cassette bylo komorní, noisové zachmuřené a plné vět o tom, že kamarádi jsou zbyteční a lepší žádné nemít. Nová deska Animal Feelings je radikální změna o 180 náladových stupňů. Jenom multiinsturmentalista Rafter dokáže složit arytmickou srdcebolnou baladu i rozjuchané a pulsující funky indie. Nebyl by to ale tenhle geniální zrzek, kdyby si i v záplavě optimistických melodiích trochu nepostěžoval – na neposlušné myšlenky nebo na lásku, která je fajn a může z vás udělá šťastného muže nebo ženu, ale taky vás může deprimovat a trápit. Animal Feelings je geniální dílo plné veselých, originálních písniček a úžasných a vtipných instrumentálních pasáží. Rafter nedělá to, co byste od něj čekali, ale vždycky vás nadchne.

Wolf People – Tidings
(Jagjaguwar)

Klíčová slova: psychedelie, flétna, rock v mechu, vlci, další vlci, Londýn

„Zapálím oheň, abych spálil zlou neřest, abych potěšil jásající dav.“

Jako by canis lupus v názvu byl zárukou úspěchu. Wolf Parade, Wolf Eyes, Wolfmother a teď Wolf People. Upřímně řečeno, londýnským Wolf People jejich zaměnitelný název stěží pomůže. A prosadili by se, i kdyby se nazvali podle promyky. Sice se ohlížejí do minulosti, ale přicházejí s neslýchanými kombinacemi. Představte si Syda Barretta jamujícího s Yardbirds (Black Water) nebo Jethro Tull na dýchánku s Can(Untitled), to vše zahalené v podvečerním anglickém mrholení. Nostalgie může být dojná kráva, ale v muzice Wolf People má svoje místo a opodstatnění. Na to, že Tidings je kolekce B-stran a zašmodrchaných pásek, je tu dobrých nápadů až dost.

Sarah Jaffe – Suburban Nature
(Kirtland Records)

Klíčová slova: předměstí, The Paper Chase, Texas, folk, mandarinka, stopař

„Vzbudíš mě jenom proto, abys mi mohl říct, že jsem spící kráska.“

John Congleton, šéf šílených The Paper Chase, pomohl najít zvuk indie hvězdy St. Vincent a teď stojí u zrodu písničkářky Sary Jaffe. Texasanka Sarah vydává svou první desku a už podle názvu jde o folk z předměstí. Debut Suburban Nature je převážně křehký a komorní, o to napínavější a působivější jsou písničky s celou kapelou a skvěle aranžovanými smyčci. Album navíc zraje – poslední tři skladby jsou písničkářské klenoty. Sarah Jaffe je taková Avril Lavigne pro alternativní mládež, která hledí víc na náplň než na obal a chce slyšet sice jednoduché a srozumitelné, ale přesto chytré texty.

Clinical Trials – In The Wake of the Digital Afterlife
(Clinical Trials)

Klíčová slova: zlomené srdce, zlost, randál, mstitelka, křik, zadarmo

„Pojďte prohánět kluky po barech.“

Naštvaná rockerka Somer Bingham se přestěhovala do New Yorku, aby mohla objíždět kluby a křičet do mikrofonu. Její projekt Clinical Trials je přímočarý a hlasitý rock, který dokreslují malé elektronické zvuky. Nové EP In The Wake of the Digital Afterlife si můžete stáhnout legálně zadarmo a až na poslední písničku se povedlo. Balada Awake In My Arms zní odfláknutě a směšně. Somer je zlobivá a uřvaná holka, když se snaží zklidnit, tak to nefunguje. Zato první čtyři skladby jsou správně noisové, humpolácké a řízné. Clinical Trials mají talent, který nejlépe vynikne, když si pustíte repráky pořádně nahlas.

The Sheepdogs – Learn & Burn
(vlastní náklad)

Klíčová slova: Sever proti Jihu, Allman a jeho bratři, džínové košily & plnovousy

„Už to nezvládám, jen tak sedím a jsem zhulenej.“

Jižanský rock z Kanady, konkrétně z chladných plání Saskatchewanu? Není to tak bizarní, Neil Young se do Alabamy koneckonců taky dostal přes Toronto. The Sheepdogs jsou sice zatvrzele konzervativní a nejspíš tráví volný čas leštěním vinylů od Allman Brothers, Foghat a Crosbyho, Stillse, Nashe a Younga, ale zároveň do té muziky pro bílé zarostlé chlapy vnesli i vlivy soulu a kubánských rytmů, jako třeba ve výborné titulní skladbě. I jejich trojhlasy jsou lahodné a sóla hezky táhlá jak nedělní odpoledne. Jistě, svět se kvůli nim nezboří a v Saskatchewanu se kvůli nim neoteplí, ale je lepší poslechnout si je než to, co zbylo z Lynyrd Skynyrd.

HONZA A JARDA ŠVELCHOVI