Sonar 31: Co se děje v garážích
0 Redakce 22.2.2010Garáž je pro rockery mystické místo, útočistě a zároveň legenda opředená tajemstvím. Z místa, kam ukládáte ke spánku auta, se stane svatyně zvuku. A všech pět desek tohoto týdne nějak s garáží souvisí. Twin Tigers mají to mladické zapálení, které rozeznívá všechny indie garáže na předměstí. Malachai a Strange Boys jsou garážoví se vším všudy a zřejmě v garáži i jedí, spí a vítají návštěvy. Pro High On Fire je garáž jenom předpokoj metalového pekla. A Allison Moorer je sice distingovaná countryová lady, ale ty také musejí do garáže taky, aby pak mohly ostentativně jezdit po městě svým Camarem.
Deska týdne
Twin Tigers – Gray Waves
(Old Flame)
Klíčová slova: éter, echo, indie, vesmír, rozevlátý umělec, tygři
„Viděl jsem tě na parkovišti v centru a nemohl jsem ani dýchat.“
Matthew a Aimee se potkali v restauraci. Nešli se tam naobědvat, ale pracovat. Pak spolu začali chodit, skládat a hrát, a aby měli plnější zvuk, přibrali ještě dva kolegy. Po třech letech konečně vydávají první album, kterému vládne velká ozvěna. Kytara a občas i zpěv se rozléhají, jako by pluly vesmírem – pustým, ale příjemně pustým. Neobtěžují vás tam družice a raketoplány, jste v něm sami s tygřími dvojčaty. Matthew a Aimee tuhle smířlivou atmosféru dokážou udržet i přes časté noisové výpady. Nejsou sice nijak zvlášť originální, půjčují si trochu od Minus The Bear, Sonic Youth nebo Black Rebel Motorcycle Club, dokážou tyhle vlivy ale správně vytěžit. Trocha povědomého zvuku se stejně hodí, když jste na galaktické výpravě daleko od své rodné planety. Nastavte si správnou frekvenci a přijímejte tyhle šedé vlny.
Malachai – Ugly Side Of Love
(Domino)
Klíčová slova: zlatá šedesátá, Shel Talmy, elektrické výboje, analog
„Válečníci, pojďte si hrát!“
Garážové duo z Bristolu se vynořilo zničehonic – Geoff Barrow z Portishead vydal těmhle chlapíkům, co už dávno nejsou mladíci, první singl a pak už to šlo velice rychle. Deska u Domina, turné s Doves, Sonar. Malachai by se dali na první poslech zařadit do těch dlouhých zástupů retro rockerů. Je pravda, že ignorují vývoj rocku po roce 1970, ale na druhou stranu mají i to objevitelské zapálení šedesátých let – dobrodružného ducha geniálních desek jako Revolver. Vynikající, po všech čertech garážový zvuk voní analogem a připomíná legendární produkce Shela Talmyho, zpěvák Gee Ealey by se neztratil mezi těmi nejlepšími vokalisty šedesátých let. Takhle se má dělat retro.
Allison Moorer – Crows
(Ryko)
Klíčová slova: country, vrány, Alabama, klasika, venkov, sestry
„Vydrž, budeš se cítit dobře, až to přestane bolet.“
Allison se v mládí vydala ve stopách své starší sestry – slavné countryové zpěvačky Shelby Lynne. Zpívala s ní dvojhlasy a následovala ji do Nashvillu. Pak si ale dala studijní pauzu a konečně se osamostatnila. Hned její první singl se dostal do filmu a byl nominován na Oscara. Allison se ve své tvorbě drží tradic – soustředí se na písničky a zbytečně neexperimentuje. Tahle taktika jí vyšla i na osmé desce, na které je i tajemný skvost Goodbye To The Ground. Crows je zemité, zimní a posmutnělé album a připomíná večerní procházku únorovou krajinou, která sice ještě pamatuje sníh a jeho nevzhledné zbytky, ale už čeká na jarní květy. Allison splétá neveselé příběhy, v jejím podání ale mají naději na dobrý konec.
High On Fire – Snakes For The Divine
(Koch)
Klíčová slova: mrazivé kladivo, stoner metal, oheň, peklo, doom
„Bastardský samuraj!“
Zlá trojice z amerického Oaklandu ukula novou desku – tentokrát hodně trash metalovou a rychlou. Matt Pike a spol. se v prvních dvou skladbách řítí jednotvárně a bezcílně. Až třetí Bastard Samurai zvolní a postupně buduje napětí a dává drtivému refrénu smysl. Album Snakes For The Divine pak už pokračuje, jak má – střídá dunivé pomalé pasáže s rychle řezanými riffy, nechá vás nadechnout, ale vzápětí se na vás znovu vyvalí ještě rychleji a agresivněji. Po 45 minutách budete unavení, ale spokojeně utrápení, na slabé úvodní skladby si už ani nevzpomenete. High On Fire už natočili lepší desky, ale i novinka se jim povedla.
Strange Boys – Be Brave
(Rough Trade)
Klíčová slova: shuffle, garáž, britská invaze, nadšenci, Texas
„Musíš být odvážný!“
Přeneste se zpátky do roku 1965, kdy mělo každé americké město svou lokální garážovou kapelu, která se snažila napodobit zvuk britské invaze. Většinou jim to úplně nešlo a zněly obhrouble a neotesaně – a přesně tak se k tomu staví i Strange Boys, kluci z Texasu, kteří s odzbrojujícím zapálení hrají archetypální garážový rock. Nemusí snad ani skládat písničky – hrají to, co jim kážou struny na kytaře. Přičtěte k tomu opilé sbory a rozjeté vokály a máte ideální soundtrack k rozjetému víkendu.
HONZA A JARDA ŠVELCHOVI