ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11177 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sonar 19: Hlasitost na devatenáct

0 Redakce 10.11.2009

Znáte ten pocit, kdy se chcete nechat strhnout smrští, zavalit balvanem, přejet stádem naštvaných buvolů, prostě nechat se zlikvidovat obrovskou elementální silou, která vám připomene nicotnost lidské existence? Hlasitý rock’n’roll je jedním z bezpečných způsobů, jak něco podobného zažít.

A dnešních pět desek je třeba poslouchat pořádně nahlas. Coalesce si užívají toho, že se znova shodli na náboženských otázkách a dští jedno album za druhým. The Company Band hrají tradiční, ale zatraceně chytrý hard rock do auta, Fight Amp jsou soundtrackem k bouračce. Vagina Panther jsou jemní přesně tak jako jejich název a Los Natas naslouchají drtícím písním zemského jádra. Přejeme hodně zdraví vašim ušním bubínkům!

Deska týdne

Coalesce – OXEP
(Relapse)

Klíčová slova: vůl, návrat, španělka, hardcore, koloběh hornin

„Nesplním žádné tvoje požadavky a zklamu. Neodvrátíme zrak. A těm, kteří říkají: žádáme jen to nejmenší, povím, ať nežádají vůbec nic. Chtěj po nich, aby ze sebe dali všechno.“

Úžasná hardcorová čtveřice se po skoro desetileté tvůrčí pauze plné náboženských a stravovacích neshod dala do skládání a letos vydává už druhou desku (viz Sonar 1). OXEP má sice jenom čtvrt hodiny a sedm skladeb, z toho tři instrumentálky a čtyři písničky, ale i přesto je neskutečně intenzivní. Coalesce pokračují ve svém originálním a rytmicky podivném hardcoru a navíc experimentují: naučili se používat doprovodné vokály, sem tam zkusí i elektroniku a klávesy, a dokonce přetaví vola v rudu a následně v zem. Sean Ingram opět napsal skvělé texty, které se ani trochu nerýmují, a Jes Steineger vymyslel působivé akustické mezihry. Předposlední písnička Through Sparrows I Rest je rozezlená hitovka s výborným refrénem a stoner rockovým riffem v závěru. Čtyřka z Kansas City je patnáct let po vzniku na vrcholu svých sil.

The Company Band – The Company Band
(Restricted)

Klíčová slova: vousy, Roky Erickson, stoner rock, trucky, podepište to tady!

„Řekni to svým rodičům, svým sousedům, svýmu bratrovi, svý sestře. Všude kolem rostou barikády proti zombíkům.“

Není to úplně superskupina, spíš něco jako „dost jistě lepší než hodně dobrá“ skupina – každý ze členů se osvědčil v poměrně známých stonerrockových kapelách, z nichž jsou ovšem mimo enklávu nadšenců s plnovousy známí jen Clutch a možná Fu Manchu. To jim nebrání v tom, aby sypali riffy z rukávů, jako kdyby to byly žmolky z flanelových košil. Znějí sice tradičněji, sabbathovsky a ZZ-Topovsky, ale zpěvák Neil Fallon (to on pochází z Clutch) to dohání texty ve stylu jižanského surrealismu. Barikády zombíků, konspirační teorie o Rokym Ericksonovi, džinové s pentatonikem. Jeho plamenný projev vás nenechá ani na chvíli na pochybách, že posloucháte jednu z nejhutnějších stonerrockových desek letošního roku.

Fight Amp – Manners and Praise
(Translation Loss)

Klíčová slova: pískání, boj, zesilovače, důslednost, jasný cíl, The Ruby Doe

„Aaaargh!“

Tři drsňáci z New Jersey sice přišli o kytaristku a zpěvačku Rebeccu Burchette a musí si teď vystačit v čistě mužské sestavě, na jejich nové desce ale není poznat žádný nedostatek. Začátek nemohli vymyslet lépe, Bad Listener je skvělá hitovka s úžasnou kytarovou mezihrou. A Fight Amp pokračují se stejným zaujetím. Vydali se po cestě neúprosného a drsného post-hardcoru, který čerpá z The Ruby Doe a Young Widows, a ani na chvilku z ní nesejdou. Neženou se závratnou rychlostí, svoje tempo si drží a nedělají pauzy na procítěné balady. Nečeká vás žádný oddech. Manners and Praise vás u reproduktorů udrží celých 37 minut a zpátky do světa vás vypustí pomačkané, přejeté, ale taky osvěžené a bohatší o spoustu skvělých riffů.

Vagina Panther – Vagina Panther
(Metive)

Klíčová slova: béčko, panter, Yoko Ono, rock and roll, ňadro, zrcadla

„Doktor mi řekl, že to nic není a že se nemusím starat. Ale já to v sobě cítím. Začalo to před několika týdny. Ten tlak, ten tlak, ten tlak…“

Od podlahy a jednoduše hraje tahle newyorská čtveřice. Frontmanka Dead June kytaru spíš drží, než aby na ní hrála, a to přesně zapadá do stylu Vagina Panther – zbytečně se s ničím nemazat a jet si svůj primitivní a stoner rockem střižený rock’n’roll. Neuslyšíte žádné pokusy o originální umělecké dílo ani krkolomná sóla a synkopy, jenom jedenáct většinou zábavných a přímočarých písniček. A ty vám vystačí na pár večerů, ke čtení, k mytí nádobí nebo vaření. Za rok si na Vagina Panther asi nevzpomenete, to ale neznamená, že byste je neměli vyzkoušet. Přinejmenším se podívejte na pěkné animované finále klipu Dave, You Are Killing Me.

Los Natas – Nuevo Orden De La Libertad
(Small Stone)

Klíčová slova: Argentina, Satan pozpátku, stoner, nesvatý riff, nový řád svobody

O kalifornských Kyuss platí totéž, co o Velvet Underground. Neměli velké zástupy fanoušků, ale každý druhý se sebral a založil vlastní kapelu, ať už to bylo v USA, ve Skandinávii anebo v Latinské Americe. Argentinští Los Natas začali jako solidní kopírka Kyuss a vypracovali se na Alejandra Jodorowského stoner rocku. Pojezte houbiček, zapijte to tequilou, podívejte se na Jodorowského psychedelický western El Topo a místo původního soundtracku pusťte nové album Los Natas. Nic nejde dohromady líp. Španělské texty, sveřepé pohledy, basový extremismus, vlivy Morriconeho i Black Sabbath – tohle trio to má v hlavě zvrhle, ale dobře srovnané. Jestli existuje stonerrockový ďábel, pak mluví španělsky.

HONZA A JARDA ŠVELCHOVI