ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4883 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Michael Kocáb: Nenapadlo mě, že budu hrát s nejlepší rytmikou na světě

0 jsk 24.2.2014

Aftershocks, tak se jmenuje album, pod které se společně podepsali zpěvák a klávesista Michael Kocáb, australský kytarista Glenn Proudfoot, americký baskytarista Billy Sheehan a australská bubeník Virgil Donati. Autory skladeb jsou první dva, exkluzivními hosty druzí dva. Na otázky odpovídá Michael Kocáb.

Proč vzniklo album Aftershocks právě nyní?

Celý život utváří řetězec náhod, a bylo to tak i tentokrát. Copak by mě kdy napadlo, že budu hrát s nejlepší rytmikou na světě? Byla to v podstatě záplata na comeback Pražského výběru. Předtím existovala skupina Pražský výběr 2, ve které hrál australský kytarista Glenn Proudfoot. Když došlo k comebacku starého Pražského výběru, Glenn v Praze zůstal a čekal, co bude dál. Řekl jsem si, že když už mám možnost hrát s tak výtečným kytaristou, o kterém už dnes v odborných magazínech vycházejí samostatné články, tak ji přece musím využít. Když jsem konečně našel odvahu mu říct, že Pražský výběr 2 je v háji, nabídl jsem mu, že spolu natočíme desku. On na to, že souhlasí, ale musíme ji napsat za čtrnáct dnů. Je totiž toho názoru, že deska má být zaznamenáním momentálního stavu tvůrce.

Zvládli jste to?

Skutečně jsme byli schopni psát každý den základ jedné písničky. A za čtrnáct dnů jsme měli hotovo. Nadchlo nás to, zvláště když začaly vznikat první skladby a my s nimi byli spokojení.

Jak jste se dostali ke svým spoluhráčům na desce?

Když jsme se začali bavit o tom, kdo s námi album nahraje, došli jsme k závěru, že sice můžeme oslovit skvělé české muzikanty, ale předtím ještě zkusíme oslovit australského bubeníka Virgila Donatiho. Poslali jsme mu mail, v němž jsme se mu svěřili s naším nápadem, a on během dvou dnů odepsal, že mu máme poslat vzorky a že se podle nich rozhodne. Poslali jsme mu je a on se za tři dny rozhodl, že s námi do toho půjde.  Napsal nám: „Počítejte se mnou. Donati.“ Když jsme to měli potvrzené, sehnali jsme ještě mail na Billyho Sheehana a oslovili jsme i jeho. Věděli jsme, že s Donatim hráli třeba v projektu Planet X. Odpověděl nám, ať mu pošleme nahrávky a i následující reakce byla kladná. Oba navíc souhlasili s tím, že své party nahrají ve svých studiích a pošlou nám je.

To vás muselo potěšit…

Potěšilo nás to a zároveň trochu vyděsilo. Strašně nám záleželo na tom, abychom to těm dvěma nepokazili. Výsledek je pro mě fantastický, je to vrchol mé hudební dráhy.

Proč je deska Aftershocks tolik metalová?

Pokud nahrajeme další, bude ještě tvrdší. Já totiž poslouchám rockovou a metalovou hudbu dlouhou dobu, a čím jsem starší, tím ji mám rád tvrdší. Michal Pavlíček se tomu směje a nemůže to pochopit. Já ale opravdu inklinuju k tvrdší a tvrdší hudbě. Dříve pro mě například Ozzy Osbourne tolik neznamenal, dnes jsem ale jeho výkony nadšený. V budoucnu bych se rád podílel na něčem ještě tvrdším. Líbil by se mi třeba thrash metal. Navíc mám vedle sebe fenomenálního rockového kytaristu a sehnali jsme i další virtuózní hráče. Rád bych jejich virtuozitu využil i na další desce.

O čem jsou texty?

Nepsal jsem je, protože nevládnu angličtinou tak, abych si to směl dovolit. Texty psal Glenn a já ho jenom poprosil, aby nebyly pornografické. V tom jsem totiž tak nějak podivně akademický. Dlouhodobě se vyhýbám sprosťárnám a drogám. Některé Glennovy texty jsou tedy tak trochu o tom, co se kolem nás děje, jiné o vztahu k zemi, další jsou zase osobní.

Budete se Sheehanem a Donatim hrát naživo?

Možné to je. Přislíbili, že bude-li zájem, přijedou. Musel by se ale najít někdo, kdo o ty koncerty bude stát a kdo je uspořádá. Pro mě to není priorita. Já myslím především na to, abychom spolu nahráli ještě jednu desku.

Kocábovi spoluhráči:

Bubeník Virgil Donati má bohaté zkušenosti s nahráváním s hvězdami. V roce 2004 se s Mickem Jaggerem, Davem Stewartem z Eurythmics a zpěvačkou Josh Stone podílel na soundtracku k filmu Alfie, s jazz fusionovou skupinou CAB, oceněnou v roce 2002 soškou Grammy, natočil album Theatre de Marionnettes. Když skupina Dream Theater v roce 2010 hledala náhradu za Mikea Portnoye, byl v užším výběru sedmi bubeníků.

Baskytarista Billy Sheehan je zakládajícím členem americké rockové skupiny Mr. Big, s níž natočil sedm studiových alb. V roce 1991 se s Mr. Big a písní To Be With You dostal až na vrchol amerického singlového žebříčku. Dále spolupracoval na sólových deskách zpěváka Davida Lee Rotha z Van Halen, nahrával s kytaristou Stevem Vaiem nebo zpěvačkou Mylene Farmer. Ve čtenářské anketě prestižního hudebního časopisu Guitar Player byl čtrnáctkrát zvolen nejlepším baskytaristou světa.

Australan Glenn Proudfoot je odborníky považován za jednoho z nejtalentovanějších sólových kytaristů současnosti. Momentálně žije v Praze.