Relaxace s hudbou
0 Rémy Martin 13.3.2014Pythagoras je zřejmě první nám známý člověk, který se zabýval sledováním vztahu mezi hudbou a lidskou inteligencí. V současné době se směry hledající v těchto vodách souhrnně nazývají výzkumy Mozartova efektu. Vědci v tomto směru nejsou nijak zásadně daleko, ale již se například klinicky potvrdilo, že poslech hudby zvyšuje prostorovou orientaci. Ano, hudba účinkuje bez ohledu na to, zda ji provozujeme aktivně, nebo ji pouze přijímáme jako posluchači. Nevýhodou ale je, že prostorová orientace po ukončení poslechu zase během 10 minut klesá zpět.
Ovšem důležité je, že magnetická resonance ukazuje, že při kontaktu s hudbou se aktivuje obrovská část mozku. Mozek pod přístroji při poslechu hudby téměř celý svítí červeně. Co to ten mozek ale vlastně dělá, k čemu tak vysoká aktivita? To se zatím neví. V každém případě, pokud člověk vysloví tezi, že při hudbě relaxuje, vyslovuje paradox, protože mozek je z kontaktu s hudbou v různých stavech, ale ani o jednom se nedá říct, že by při něm zrovna relaxoval.
Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.
Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.