ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5465 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ota Richter: Fotografie z exilu

0 Redakce 10.3.2009

V galerii Josefa Sudka právě probíhá výstava fotografií českého fotografa Oty Richtera.
Ota Richter se narodil 18. března 1936 v Praze. Patří k významným osobnostem formování nové generace české reportážní a dokumentaristické fotografie 50. let 20.století. Roku 1954 zahájil studium kamery na pražské FAMU, ale kvůli smrti otce studia nedokončil. Od roku 1958 byl fotoreportérem týdeníku Svět Sovětů a členem fotografické sekce Československého svazu výtvarných umělců. Mimo svou reportážní tvorbu fotograficky zdokumentoval počátky divadel Semafor a Na Zábradlí.

Redakcí byl mimo jiné vyslán na delší pracovní pobyt do Moskvy. Tato zkušenost ho ale zbavila iluzí o budoucnosti na východní straně železné opony. Roku 1963, ve svých 27 letech, opustil kariéru úspěšného fotografa a společně se svou ženou emigroval do Řecka. Z Athén se brzy dostal do New Yorku. Ovšem tam byly počátky poněkud krušné. Nejdříve asistoval několika fotografům a později se několik let věnoval fotografování módních oděvů pro americkou firmu J.C. Penney.

Díky inzerátu v New York Times, na obsazení tří fotografů v newyorské agentuře The Associated Press a úspěšném absolvování konkurzu, se stal členem největší fotografické agentury na světě. Ota Richter se stal specialistou na osobnosti. Fotografoval americké prezidenty, politiky i filmové hvězdy. Dnes má ve svém archivu zhruba 450 portrétů slavných. Publikoval v časopisech Life, Quick, Bravo a dalších.

Výstava fotografií z exilu nám může přiblížit život v Americe a Anglii 60. a 70. let 20. století. Reportážní práce z newyorských ulic zachycují obyvatele města v celé jeho šíři a dávají nám nahlédnout jak do chudinských čtvrtí a černošských ghet, tak třeba i do zákulisí divadla na Brodwayi. Fotografie Oty Richtera v člověku vzbudí pocit přítomnosti na daném místě. Divák má najednou pocit, že se prochází ulicemi New Yorku či Londýna a setkává se přímo s fotografovanými osobami. Ze všech černobílých snímků je cítit přímá komunikace fotografa s fotografovaným. Zejména snímky reportážní, focené přímo v terénu, mají velkou atmosféru okamžiku.

Výstava fotografie z exilu potěší všechny příznivce reportážní a dokumentaristické fotografie. V galerii Josefa Sudka potrvá do 19. dubna 2009.

KAROLÍNA DRÖSSLEROVÁ