Kdo zabil Nancy? Nový film o Sidovi Viciousovi očišťuje jméno punkové legendy
0 Redakce 8.2.2009Podle režiséra snímku Who Killed Nancy? je velmi pravděpodobné, že nemusel mít baskytarista Sex Pistols nic společného se smrtí Nancy Spungen.
Alan G Parker (neplést si se sirem Alanem Parkerem, režisérem Pink Floyd The Wall či Birdy), autor dvou pozoruhodných dokumentů o britské punkové scéně, Never Mind the Sex Pistols, an Alternative History a Rebel Truce, the History of the Clash (oba z roku 2007), se ve svém novém filmu zaměřil na dosud nevyřešený případ smrti přítelkyně Sida Viciouse. Policie jej svého času uzavřela krátce po předávkování muzikanta smrtelnou dávkou heroinu – po party uspořádané u příležitosti jeho propuštění na kauci. Parker si nyní v dokumentu klade za cíl vnést pochybnosti do obecně rozšířeného mínění, že Vicious, pravým jménem John Ritchie, způsobil smrt Nancy Spungen.
Jak se autor osobně svěřil, o filmu uvažoval dlouho a celý případ začal zkoumat dojat prosbou matky Sida Anne Beverley. Ta jej v roce 1985, v době, kdy ještě pracoval jako punkový publicista, žádala, aby našel způsob, jak dokázat nevinu jejího syna. „Mám-li být upřímný, myslím si, že tento snímkem měl být natočen už v den smrti Sidovi matky, v roce 1996,” vysvětluje 43letý režisér, proč nakonec k filmu přistupoval jako k plnění její „poslední vůle“.
12. října 1978 bylo tělo dvacetileté Spungen nalezeno v hotelovém pokoji v New Yorku, kde se se Sidem ubytovala na několik týdnů. Měla na sobě jen prádlo a byla u ní konstatována smrt v důsledku bodných ran v oblasti břicha. Podle výpovědí zaměstnanců hotelu, Vicious zavolal pokojovou službu, aby ohlásil nešťastnou událost. Poté co pracovníci přišli do apartmá, vyběhl ven, utíkal po schodech dolů a křičel: „Něco se stalo mé přítelkyni.“ Parker, který o baskytaristovi Sex Pistols napsal dvě knihy, se přiznává, že až do roku 1999, kdy se pustil do vyšetřování případu na vlastní pěst, sám nevěřil v jeho nevinu. Hodně jej však ovlivnily rozhovory s lidmi, kteří byli v inkriminovanou noc v hotelu Chelsea, a dalšími, kteří tvrdí, že byli na party v noci sebevraždy Viciouse.
„Mám-li být realista, nemůže existovat horší název pro můj film, než Kdo zabil Nancy? Místo toho se měl jmenovat Kdo nezabil Nancy a 500 důvodů proč.” Snímek nabízí právě velké množství faktů, navádějících diváka na myšlenku, že Vicious byl obviněn nespravedlivě, jedině proto, že chyběl dostatek důkazů. Jednou ze skutečností, které předkládá je, že v době vraždy Nancy, byl pod vlivem třiceti tablet na tišení bolesti – jinými slovy, nebyl o moc „živější“ než jeho přítelkyně. Navíc stejný večer z pokoje zmizelo 24 000 dolarů. Dalším zarážejícím faktem je, že policie při ohledávání pokoje, kde oba bydleli šest týdnů, objevila pouhé čtyři jeho otisky.
Režisér dále v rozhovorech uvádí, že si je vědom toho, že vzhledem k své počáteční motivaci udělat film na prosbu paní Beverley, která jej žádala, aby očistil jméno jejího syna, se nejspíš mnoho lidí bude domnívat, že je příliš zaujatý – což může bránit objektivnímu hodnocení situace. Podtrhuje však, že ačkoliv je sám „velkým fanouškem Pistols", rozhodně jím není natolik, že by si přál překrucovat historii.
Who Killed Nancy, běží v londýnských kinech od pátku 6. února. A na trhu je již delší dobu k sehnání kniha Sid Vicious: No One Is Innocent, na níž se snímek zakládá.
Jako svérázný důkaz nakonec lze uvést i skutečnost, že také další britský režisér Alex Cox ve svém filmu Sid a Nancy z roku 1986 (v němž hlavní roli ztvárnil démonický Gary Oldman) ponechal divákům prostor pro vlastní interpretaci otázky, jestli mohl být Vicious skutečným vrahem Nancy.
ZJ