ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5853 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jedno velké doporučení

0 Rémy Martin 2.8.2013

V aktuálních vedrech trávím večery četbou neuvěřitelně zajímavé knihy. Autor Douglas R. Hofstadter je sice matematik a programátor, leč tato kniha je mimo jiné hodně o hudbě a především o J. S. Bachovi.

Kniha se jmenuje Gödel, Escher, Bach, přičemž první je matematik, druhý výtvarník, který se hodně zabýval záhadami lidského vnímání a třetí je hudební skladatel a vlastně také matematik. Hofstadter se z mnoha úhlů a v mnoha souvislostech zabývá otázkou, co je to inteligence, kde se bere a co to všechno vlastně může znamenat. V jednotlivých kapitolách se zaobírá termíny jako podivná smyčka, rekurze, kódování, šifrování, uzavřený systém, interpretace, informace, transformace, návratová adresa, isomorfismus atd. atd. Stavba knihy je rozčleněna do tematických kapitol, které jedna za druhou pomalu směřují k celkovému cíli. Každá jednotlivá kapitola má pak přibližně tuto stavbu: nejdříve se odehrává absurdní rozhovor pana Želvy s panem Achillem, jenž se sami zároveň pohybují v absurdní situaci. Například se přou o to, zda Achilles dokáže předběhnout pana Želvu (což se ukáže být složitější, než se zdá). Nebo ztraceni v Labyrintu bojují o život a přitom zjistí, že se nejedná o Labyrint, ale o drážky obrovské gramofonové desky. Či jsou oni díky transformaci náhle tak malí? Ať dělají, co dělají, jejich velmi složitý rozhovor – během něhož mimochodem často popíjejí koňak – se vždy stočí na konkrétní skladbu Bacha nebo obraz Eschera.

Následně přichází část, v níž Hofstadter proběhlý dialog i situaci Želvy a Achilla analyzuje a k nastínění představy, čeho se bude týkat následující stať, sám použije hudbu Bacha. Teprve po těchto dvou momentech se autor přenese k řešení téhož z pohledu logiky a matematiky. Mimochodem, například složitou kapitolu na téma rekurze vtipně vysvětluje na telefonním rozhovoru. Zkrátka, snaží se laikům pomáhat jak to jen jde, což je umění. Protože aby někdo dokázal něco vysvětlit, musí dokázat pochopit, co druhý nechápe – a to, jak víme, my lidé ani v běžných životních situacích příliš neumíme. Je to tedy zároveň výborný psycholog.

Hofstadter má neskutečně široký přehled napříč obory, včetně humanitních. A jako mnohým jiným mu samozřejmě neunikl fakt, že v Bachovi je ukryto více, než jen talent čistě hudební. Dotýká se mimo jiné také témat jako jsou např. informace v informaci nebo příběhy v příběhu a i ta opět převádí na logiku počítačového programátora. Kupodivu, až na několik momentů mám pocit, že vše slušně chápu a kladu si otázku, kde tedy dělám chybu, když mi obyčejný Facebook dělá problémy. A hle, i na to je v knize odpověď! A tak, abych zde nepopisoval text v textu a neztratili jsme se v překladu, bude lepší, když si knihu koupíte a budete u její četby popíjet stejně, jako Želva s Achillem. Nechci se vnucovat, ale zkuste mi věřit. Ta kniha je naprosté zjevení!

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.