ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5987 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

O hudebním smogu

0 Rémy Martin 22.7.2014

Mám rád Václava Cílka, který ve své knize Krajiny vnitřní a vnější říká, že prostor, potažmo krajina, se soustavně odráží v našem nitru a má dokonce moc ho měnit. Totéž by se dalo říci o hudbě, neboť platí: řekni mi, co posloucháš, a já ti povím, kdo jsi. Jak se ale bránit komerční zvukové bezohlednosti, která nás denně obklopuje? Jak se bránit nevkusu a lhostejnosti co do zacházení s hudebním designem prodejen, stravovacích podniků a v podstatě celého veřejného prostoru? Byl jsem již nejednou nucen opustit místo, které mne nevhodně zvoleným hudebním doprovodem iritovalo a uráželo. Není to snad mou sluchovou přecitlivělostí, každý zdravý člověk dokáže pouhým selským rozumem okamžitě poznat, že není cosi v pořádku.

Hudební ústrojí je citlivý, mechanický nástroj, který se navíc neúprosně opotřebovává, proto je třeba nezanedbávat ekologii zvukového prostředí (zejména ve městech, kde jsme denně obklopeni hluky o vysoké hlasitosti). Navíc je industriální hluk pro lidské ucho a následně psychiku destruktivní, a proto je nutné ho tlumit, nikoliv přiživovat špatně zvolenou a často hlasitou hudbou. Stejně jako není fér, když kuřáci svým dýmem obtěžují ve veřejných prostorách své nedobrovolně inhalující spoluobčany, což se v poslední době citelně mění k lepšímu, přál bych si, aby se začalo šetrněji zacházet i se zvukovým smogem, který je mnohdy štiplavější a hustší než automobilový kouř.

Idea zvukové kulisy není novinkou, experimentoval s ní již francouzský skladatel Eric Satie, který si představoval, že by hudba na veřejnosti mohla být vnímána jako zvuková kulisa, která pouze doplňuje prostředí (Furniture music). Britský skladatel Brian Eno, zkomponoval atmosférickou hudbu pro letištní terminály, která měla pasažéry příjemně uklidnit a zároveň se dokonale pojila s architekturou letiště (Music for Airports). Věřím, že v budoucnosti bude pro veřejné prostory typické spojení zrakového vjemu, čichu a sluchu v jeden harmonický celek. Je to totiž jeden z fenoménů, které vypovídají o naší společnosti. Prozatím se ale stále nacházíme v hlubokém středověku.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic FM.