Hudba je najabstraktnějším uměním
0 Rémy Martin 7.6.2013Lidé často pociťují, že je hudba nějakým způsobem oslovuje, že je nositelkou nálad a dokonce někteří mají pocit, že hudba je schopna přinést mimohudební význam. Ona ale není nositelkou ničeho, tedy ani nálad. Jen umožňuje nálady a pocity posluchači předložit a on si pak myslí, že je hudba obsahuje.
Písmo, text či literatura se naopak vyznačují tím, že se k něčemu vztahují, něco vyprávějí, popisují a tak podobně. Výtvarné umění může být již o něco abstraktnější – zvláště v posledních sto letech. Ale i ono se vztahuje nějakým způsobem k realitě – již jenom tím, že existuje i v případě, že u něj není někdo, kdo ho vnímá. Ovšem s hudbou je to složitější.
V romantismu se skladatelé pokoušeli o tzv. programní hudbu, tedy takovou, která nese mimohudební obsahy. Tyto pokusy skončily poznáním, že hudba není schopna sdělit nic mimo sebe.
Poznáme v Alpské symfonii Alpy? Poznáme ve Vltavě od Bedřicha Smetany Vltavu? Nepoznáme. Hudba je tedy čistá abstrakce. Jak definovat abstrakci? Například tak, že není schopna vyjádřit nic mimo sebe sama. Hudba je schopna vyjádřit zase jen hudbu. Vyjadřuje hudbu hudbou. Zbývá tedy záhada, co na nás tak silně působí, když to nic kromě sebe nevyjadřuje…
Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.
Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.