Cenám Grammy dominovalo countryové trio Lady Antebellum
0 Redakce 14.2.2011Při 53. udílení hudebních cen Grammy, které se uskutečnilo v noci z neděle na pondělí ve Staples Center v Los Angeles, si nejlépe vedlo americké countryové trio Lady Antebellum. Ze šesti nominací, které si odneslo z vyhlášení na sklonku loňského roku, proměnilo ve zlatý gramofonek hned pět.
Stalo se to zejména zásluhou jeho aktuálního alba Need You Now a stejnojmenné skladby, která byla jeho prvním singlem. Trio vyhrálo v kategoriích skladba roku, nahrávka roku, nejlepší countryové album, nejlepší countryový výkon skupiny nebo dua a nejlepší countryová písnička. Neuspělo pouze v kategorii album roku.
Lady Antebellum přitom není žádná „zasloužilá“ kapela. Na hudební scéně se v tomto složení pohybuje teprve od roku 2006. Pochází z Nashvillu a tvoří ji zpěvačka Hillary Scott, zpěvák Charles Kelly a vokalista, kytarista, pianista a mandolinista v jedné osobě Dave Haywood. Na svém kontě má dvě alba. První nazvané Lady Antebellum je z roku 2008, druhé Need You Now pak z loňska. Za debut měla formace dvě nominace na Grammy, ale žádnou z nich neproměnila ve vítězství. Letos se to tedy podařilo hned pětkrát.
Nejprestižnější cenu si ovšem z Los Angeles odvezla kanadská alternativní skupina Arcade Fire za nahrávku The Suburbs. Tato deska si vedla skvěle již v různých odborných výročních anketách za loňský rok. V diskografii Arcade Fire je třetí v pořadí, současně je jejich nejúspěšnější. Zpěvák Wim Butler na pódiu ve Staples Center stručně řekl: „Merci i do Montrealu. Děkujeme vám!“
Tři ocenění si ze slavnostního večera odnesli bluesrocková kapela The Black Keys, zpěvačka Lady Gaga, kytarista Jeff Beck, soulový zpěvák John Legend, hiphopová parta The Roots, raper Jay-Z, dirigent Giancarlo Guerrero a producent klasické hudby David Frost.
Dvě sošky si na ceremoniálu připsali BeBe & CeCe Winans, Usher, Alicia Keys, Eminem a Herbie Hancock. Zatímco pro Hancocka to byly v pořadí 14. a 15. Grammy, pro Eminema to bylo hořké zklamání.
Detroitský raper měl totiž deset nominací, ze všech nejvíce, ovšem nakonec vyhrál jen v žánrových kategoriích nejlepší rapové album a nejlepší rapový sólový výkon. Ještě hůře ovšem dopadl loňský objev Bruno Mars. Za sedm nominací si odnesl jen jedno vítězství.
Během 210 minut trvajícího ceremoniálu, při kterém bylo rozdáno jen několik sošek gramofonků, přičemž většina výsledků byla vyhlášena o něco dříve, došlo k mnoha unikátním hudebním vystoupením. Hned na začátku zpěvačky Yolanda Adams, Christina Aguilera, Jennifer Hudson, Martina McBride a Florence Welch vzdaly hold soulové královně Aretě Franklin. Ta k účastníkům ceremoniálu promluvila ze záznamu, neboť se akce nemohla ze zdravotních důvodů zúčastnit.
Na pódiu pak vystoupili i Lady Gaga, dále Miranda Lambert, Muse, Bruno Mars, B.o.B a Janelle Monáe. Třidvacetiletý Usher se představil s dvojicí teenagerů Justinem Bieberem a Jadenem Smithem. Ke slovu se dostali také Mumford a Sons, veterán Bob Dylan, Lady Antebellum či Cee Lo Green ve společnosti zpěvačky Gwyneth Paltrow, se kterou zazpívali písničku Fuck You.
Došlo i na avizovaná vystoupení Katy Perry, Micka Jaggera, Norah Jones, Eminema, Dr. Dre a dalších.
Dodejme, že o držitelích Grammy rozhoduje asi šestnáct tisíc členů americké Národní akademie nahrávacích umění a věd.
Některé výsledky
Nahrávka roku
Lady Antebellum: Need You Now
Album roku
Arcade Fire: The Suburbs
Píseň roku
Lady Antebellum: Need You Now
Objev roku
Esperanza Spalding
Nejlepší ženský výkon v popu
Lady Gaga – Bad Romance
Nejlepší mužský výkon v popu
Bruno Mars – Just The Way You Are
Nejlepší skupina v popu
Train – Hey, Soul Sister (Live)
Nejlepší výkon v popu skupiny nebo dua
Herbie Hancock, Pink, India.Arie, Seal, Konono No 1, Jeff Beck & Oumou Sangare – Imagine
Nejlepší album v popu
Lady Gaga – The Fame Monster
Nejlepší výkon v country
Miranda Lambert – The House That Built Me
Nejlepší skladba v country
Lady Antebellum – Need You Now
Nejlepší album v country
Lady Antebellum – Need You Now
Nejlepší skladba v rocku
Neil Young – Angry World
Nejlepší album v rocku
Muse – The Resistance
Nejlepší skladba v r’n’b
John Legend & The Roots – Shine
Nejlepší album v r’n’b
John Legend & The Roots – Wake Up!
Nejlepší skladba v rapu
Jay-Z and Alicia Keys – Empire State Of Mind
Nejlepší album v rapu
Eminem – Recovery
Jaroslav Špulák