9 seriálových měsíčků
0 Redakce 27.2.2010Rychlost servírování chutných seriálových kousků připomíná na českém televizním mikrotrhu želví přebor v Horní Lhotě. Ještě horší než šnečí chvat jsou pak i dabingové pokusy překrytí původních hlasových špíčků. Přestože se v poslední době na českých LCDčkách začínají objevovat i ty lepší seriály, doporučujeme vřele vykašlat se na diktát celoplošných vysílačů a nakliknout si televizní zábavu valstnomyšně. Pro lepší orientaci servírujeme devatero chuťovek, které by vám neměly utéct z vyhledávače.
30 Rock – tak trochu jiné Kavčí hory
30 Rock je zkrácenina newyorkské adresy 30 Rockefeller Center, kde sídlí zábavní mogul NBC Universal. Právě ve studiu 6H se odehrává valná většina komediálního seriálu, který už několik let po sobě bere nejvyšší ocenění Americké televizní akademie. Štáb týdenní živě vysílané show TGS je „hlavní postavou“ seriálu prošpikovaného product-placementem, který si nechutně dělá srandu sám ze sebe.
Unikátně vypointované dialogy najdete od nedávna taky v programu Prima Cool, ale šeptavý hlas hlavní hvězdy Aleca Baldvina (generálního ředitele programu a mikrovlnných trub), si vychutnáte fakt jenom v originále.
NBC Universal točí letos už čtvrtou řadu pětadvacetiminutovek, které jsou velmi vtipnou vlastní reklamou. Hlavní ženská herečka Tina Fey (hraje Liz Lemonovou, šéfku pořadu TGS) je taky tvůrkyně námětu celého seriálu a některé díly taky produkuje.
BSG – pseudofilozofická sci-fi až na dřeň
Ždibec filozofie (pozor, nepředávkovat!), přední noha politologie, kousky sci-fi knedlíčků a litr akčních scén. Čtyřicetiminutové díly re-takeovaného seriálu Battlestar Galactica (BSG) je radno servírovat jako hlavní chod večera. Autoři se v každém díle snaží kvantovým kanónem rozprášit starteskovské stereotypy a charaktery novodobého fantasmagorického seriálu okopávají až na dřeň.
Po nukleárním útoku člověkem stvořených a z řetězu se utrhnuvších robotu Cylonů (čti sajlonů) zdrhly zbytečky lidské rasy na několika lodích do vesmíru. Padesát tisíc lidí se vydává na cestu za novým domovem. Chvílemi připomene resuscitovaný (původně BSG běžela už v roce 1974) seriál kvalitu bezvýchodnosti z Vetřelce… zásoby dochází, cizáci vládnou neidentifikovatelnou silou a lidstvo má namále.
Pod vedením hrdinného kapitána jediné válečné lodi (Edward James Olmos), která zbyla (už se měla stát muzeem, ale pak přišli ti Cyloni) a bývalé ministryně školství, která solitérně přežila cizácký atomový útok se zbytek lidstva snaží proexistovat někam, kde už bude lépe.
Pikantní druhý plán, se kterým si scénáristé hrají lépe než kotě s klubkem je přibývající počet Cylonů (skvělá je třeba ďábelsky robotická Tricia Helfer), které nejde na první pohled rozeznat od „těch pravých“ lidí a kteří ve dvanácti exemplářích infiltrovali celou miniflotilu.
Podobně jako v 30 Rock, kam na návštěvu, jako hostovské hvězdy přijdou třeba Alan Alda (MASH) nebo Jerry Sheinfeld (Show Jerryho Sheinfelda) najdete herce z BSG jako hosty v seriálovém sousedství. Velmi populární je pro návštěvy maskulině kočičí Katee Sackhoff (popíjející a karty mastící pilotka Starbuck). Právě pod její propocené tílko by se chtěl kouknout nejeden umaštěný chudák, který se mazlí se svou klávesnicí. Prsa (i když v koupelové pěně) ukáže blondýnka třeba ve snové koupeli v seriálu Big Bang Theory.
Teplíčko z hlavních motorů Galactiky můžete už přes rok cítit i v českém obýváku. Seriál s příšerným voice-over dabingem vysílá Nova Cinema a podobně jako svého času fotbal mrví letos i BSG. Jako pokračování a nebo spíše předkračování odvysílala loni v premiéře NBC Universal seriál Caprica, který se odehrává 58 let před zničením civilizace Cylony.
Šok! V hlavní roli teoretičtí fyzici
Geek a nebo nerd. Dvě nová označení ubožáků, ze kterých si v příštích letech bude dělat prdel stále více mediálních obsahů. Big Bang Theory (Teorie velkého třesku) je po IT Crowd (Ajťáci) jeden z prvních seriálů, kde najdete frajery, kteří večeři objednávají v binárním kódu a jedinou přátelskou a chápající náruč mají v pruhované pletené vestě na své košili.
Jako jeden z prvních sitkomů pere do publika ještě teplé seznamy onlajn novinek a další zápletkové situace využívá Facebook, Twitter a iVěci od jablečné firmy.
Čtyři mladí vědci, čtyři klubka psychotických, sociofóbních, obsesivních a nehorázně roztomilých vědců v třeskutě žertovné kooperaci s blonďatou a základně vzdělanou sexy sousedkou Penny. Aktuálně je ke stažení třetí série. Jako první fyziky zaregistrovala jediná progresivní stanice v českém terestrickém rybníčku. Loni v dubnu první sérii opětovně dabingově znásilnila Prima Cool.
Kozy, vozy, chlast
David Duchovny (bývalý agent Mulder z Akt X) a jeho pověst důkladně důmyslného milence zřejmě stály na startu komediálního seriálu, kde jeho postavení hraje jednu z nejhlavnějších rolí. Californication k potěšení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání premiéruje Česká televize 26. 2. 2010.
Čtyřicetiminutovky série o odpadlém leč převelice talentovaném, uchlastaném ale extrapotentním spisovateli Hanku Moodym, který kálí na všechno krom své jediné lásky a dcery produkovala jedna z nejúspěšnějších seriálových továren Show Time a vidět jste je už mohli třeba na placeném HBO.
Která na strom neuteče, tu Hank Moody přefikne. Ubohou maskulinitu seriálu ze sedmdesátek ale nečekejte. Spisovatel Hank s odporem k postmoderní vyprázděnosti a nebo spíš právě v souznění s ní kašle na většinu (včetně těch generových) stereotypů a v některých dílech líbá i chlapíky. Trošku sprostě šokovat a trošku lechtivě potěšit chtějí scénáristé ale u každé postavy seriálu. Podobně jako v Sexu ve městě tak můžete v každé epizodě očekávat odhalení jednoho (a nebo až patnácti) televizních sexuálních tabu.
Rozpárání na pokračování…
Masivní protesty bigotně věřících amerických tupíků si při své premiéře vysloužil jeden z nejlépe zpracovaných kriminálně-thrilerujících seriálů Dexter. Hlavní a kladný(!) hrdina je totiž masový vrah… a jak praví kniha, pod kterou se nikdo nepodepsal: Nezabiješ.
Tímhle přikázáním se ale vrahounek Dexter Morgan rozhodně neřídí. Masový mordýř, paradoxně zaměstnaný jako kriminální technik miamské policie má vlastní kód. Sérii nepřekročitelných pravidel, které mu vštípil jeho otec, ještě paradoxněji policejní důstojník.
V hlavní roli exceluje Michael C. Hall, známý homosexuální hrobník ze Six Feet Under (aka Odpočívej pokoji). Padesátiminutovky má na účtu seriálová společnost Show Time. A přestože by se zdálo, že po první sérii nemůže příběh ale naprosto nikam vyrůst, scénáristé připravili ještě další tři sérky. V každé z nich hodně tvrdých scén, ve kterých by se ve vás (na rozdíl od týpků na obraze) krve nedořezal.
Dexter řeže rád a s chutí, vždycky ale ty zlé pupíky. Jinak je to přátelský a také rodinně založený chlapec. Tedy, alespoň do té míry, co mu jeho herecké schopnosti stačí. Jinak totiž jako psychologické dědictví nezískal naprosto žádné city.
„Zkoušela jste to vypnout a zapnout…?“
IT Crowd (Ajťáci) je průkopnický seriál (ne)tradičně britské produkce (Talkback Thames), který na rozdíl od The Office ještě neschroustala žádná americká coververze. Dvacetiminutovky jsou hustě koncentrované. V každé ze sérií (odvysílány byly zatím tři) najdete maximálně šest epizod.
Roy, Moss a Jane. Velmi útlá herecká sestava ale dokáže na titěrném prostoru kanceláře počítačové podpory rozehrát bizardní a občas sušší britskou komiku. Právě IT Crowd byl první seriál, který v hlavních rolích ukázal dva PP – Počítačové Podivíny. Mezi ně pak v červených lodičkách (o dvě čísla menších) natančí Jane, třicetiletá nezadaná zrzka, která tuší o internetu jen to, že je to černá krabička s červeným světýlkem.
K puknutí ftipné a křesťansky nekorektní jsou pak téměř v každém díle parodie všudy přítomných pop-kulturních výzev a reklam. K vyhledání na You Tube rozhodně použijte slova: firendface, new emergency line a nebo Piracy Ad.
Fuck, fucking fuck… shit… you are an asshole… Fuck you…
Věčně nasranej, chvílema nezaměstnanej a ukrutně sprostej je „hrdina“ mini sitkomu Lucky Luie (C. K. Louis). Tlustej týpek před třemi lety oplodnil svou ženu (Pamela Adlon, skvěle hraje taky v Californication) a výsledek teď kolem pobíhá v baletní sukénce a piškotkách.
Seriál po americku točený před živým publikem si dělá sradnu hlavně z manželských zlozvyků a v době krize rozhodně neposkytuje útěk do bohatých ulic Dallasu a nebo Beverly Hills. Podobně jako kdysi Ženatý se závazky nehorázně tvrdě kope do pozadí klišé komediálních perfekto-rodinných seriálů jako třeba Cosby Show.
Trička hlavních postav jsou nevyprané a kapsy děravější než deset deka ementálu. Dobrovolně by do kulis seriálu rozhodně nikdo nevlezl. A právě toho si lidi na středozápadě USA cení nejvíce. Koukaj na debily, co se maj ještě hůř, než oni sami.
Karma rulez!
Smrdí, nemá maturitu, střídá jen tři košile a bydlí se svým bráchou v motelu. Earl J. Hickey (Jason Lee) ze seriálu My name is Earl má ale hlavně dobré srdíčko. Teda od té nehody, kdy ho těsně potom, co vyhrál balík ve stírací loterii, sejmula autem sedmdesátiletá bábi.
Kníratý pohodář v kostkované flanelce od té doby ladí svoji karmu a snaží se být lepší člověk. Aby se mu neděly nové prasárny v životě, snaží se jeden za druhým odčinit bývalé hříchy.
Earla a jeho triko s kapsičkou se seznamem životních prohřešků najdete od nového loňského září taky na digitální Prima Cool. Ze všech dabingových zprznění je přemluvení Earla se zavřenýma pěti očima ještě skousnutelné.
Pravověrně vtipný pseudodokument
Coververze překonala originál. V seriálu The Office Amíci, jak je jejich dobrým zvykem, vykradli a přepsali britskou předlohu a udělali z něj celosvětový hit. Nudnější prostředí pro komediální seriál si už asi těžko představíte. Přesto v kulisách obchodní firmy Dunder Mifflin Paper Co. najdete postavy a dialogy vybroušené ke komediální dokonalosti.
Sterilní politická vyváženost a topornost americké korektnosti dostává v dokumentárně natáčeném seriálu nehorázně na prdel. Nuda malé kanceláře v zapadlém městě Scranton může lehce připomenout české ministerstvo pro místní rozvoj. Jen místní Čunek je zaplať bůh jen parodií.
Masivně vtipnou trapnost, rozehrává v každé pětadvacetiminutovce hlavně generální ředitel Michael Scott (S. Carell, hrál i v Dostaňte agenta Smarta), který se vylíhnul z vajíčka živě vysílané Saturday Nigt Live Show, která americké sitkomy a komedie zásobuje excelentními herci pravidelně.
Kancl, jak dramaturgové Prima Cool The Office kreativně překřtili najdete s vražedným dabingem každou sobotu a neděli fikaně ukrytý v 8:10 ráno… zřejmě pro každého, kdo po party potřebuje ftipný chill-out.
IVO DOSTÁL