Radio Wave se ohlásí živě z Berlína!
0 Redakce PLAY.CZ 30.5.2013Radio Wave ve spolupráci s Českým centrem v Berlíně, klubem Badehaus Szimpla Musiksalon a Student Agency připravilo na květen Radio Wave Berlin Session. Projekt, jehož součástí byla i soutěž o zpáteční jízdenky do Berlína, vyvrcholí v pátek 31. května exkluzivním vysíláním Radia Wave živě z Berlína a večerním koncertem české kapely DVA v klubu Badehaus.
Radio Wave podporuje originální českou hudební scénu nejen ve vysílání, ale i prostřednictvím koncertů Radio Wave Live Sessions, které už šestým rokem pravidelně pořádá v pražském nahrávacím studiu Českého rozhlasu a v regionálních klubech. Progresivní česká hudba si zaslouží své zviditelnění i v zahraničí, proto jsme spolu s Českým centrem v Berlíně a klubem Badehaus připravili projekt Radio Wave Berlin Session: koncert vybrané české kapely na pódiu německého klubu. Prvním vyslancem Radia Wave se stala kapela DVA, která patří mezi nejoriginálnější české kapely posledních let a již od svých počátků patří mezi nejhranější české zástupce v playlistu Radia Wave. Koncert bude nahráván a odvysílán ze záznamu v pořadu Stage (úterý a čtvrtek od 19.00 na Radiu Wave).
Večernímu koncertu bude předcházet vysílání Radia Wave živě z Českého centra v Berlíně. Hosté v průběhu dne zprostředkují atmosféru města, které v posledních letech získalo na atraktivitě především u mladé generace. Co je na Berlínu výjimečného, se dozvíte z rozhovorů na Radiu Wave 31. května v denním proudu On Air od 12.00 do 17.00 hodin.
Vysíláním vás bude provázet Bára Šichanová a těšit se můžete na výjimečné hosty spjaté s berlínskou kulturní scénou. Naše pozvání přijala berlínská spisovatelka Claudia Rusch, která mj. napsala knihu o svém dětství a dospívání v NDR, kde vyrůstala jako dcera disidentů, nebo Jana Cisar, producentka a režisérka filmu České vesnice, či František Zachoval, zakladatel internetové televize Artycok.tv, vedoucí DigiLabu AVU a umělec žijící v Berlíně. Exkluzivním hostem speciálního „berlínského“ vysílání Radia Wave bude Gudrun Gut.
Gudrun Gut
Není mnoho muzikantů, kteří by charakterizovali hudební kvas Berlína tak dobře jako Gudrun Gut. Do západní části tehdy rozdělené metropole se dívka z lesnatého severu Spolkové republiky Německo přestěhovala v roce 1975 a už brzy po svém příchodu (jako studentka Akademie výtvarného umění) zde zapustila kořeny. Nejdříve se objevila po boku Blixy Bargelda v úplných začátcích industriální legendy Einstürzende Neubauten, aby po roce započala její snaha o podporu ženských aktivit na poli populární hudby.
V rychlém sledu založila hned několik čistě dámských formací Mania D, Malaria a Matador, které byly svéráznou novovlnnou odpovědí britské populární invazi. Začátkem let devadesátých se spojila s Kanaďankou Myrou Davies a společně do dneška tvoří hudbu i multimediální performance pod jménem Moabit. Sloučení milovaného Berlína do jednoho celku jako by dalo už tak činorodé Gudrun křídla. Stala se feministickou bojovnicí a organizátorkou několika festivalů. Vedle hraní se svými projekty začala hojně DJovat, novou hudbu propagovala v rádiu ve svém pravidelném pořadu.
Postupně založila dva labely, které fungují dodnes. Moabit Musik vydává především v reedicích její hudbu z 80. let, zatímco Monika Enterprise se soustředí zejména na podporu mladých umělkyň/hudebnic. Takto dostaly díky Gudrun možnost vydat svou hudbu Barbara Morgenstern, Masha Qrella nebo Michaela Melián. Po téměř třiceti letech hraní v kapelách nebo vícečlenných projektech vydala v roce 2007 svoji první dlouhohrající desku. V roce 2010 se spojila s AGF, aby jako Greie Gut Fraktion poutavě vykreslila na desce Baustelle současnou atmosféru divoce pulzujícího Berlína. A zatímco západní svět v loňském roce oslavil 300. výročí narození Jeana-Jacquesa Rousseaua, Gudrun Gut rovněž ohlásila „návrat k přírodě“ na prozatím nejnovější desce Wildlife.
Po celou dobu svého fungování si umělkyně udržuje velkou míru nezávislosti. Není v tom radikální odsudek většinové společnosti, ani ostentativní sázka na individualismus. Gudrun vytvořila paralelní svět, který funguje podle vlastních pravidel vedle toho mainstreamového; svět maximálně inovativní a inspirativní.