ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18177 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tibet: Úspěch písně Robinsonaut jsme vůbec nečekali

0 Petr Hašek 4.9.2012

Tři desky vydala od počátku devadesátých let skupina Tibet, leč vyjma fanoušků a zasvěcených její tvorbu nikdo nevnímal jako zásadně převratnou. Ne že by se tím členové kapely nějak zvlášť znepokojovali. Všichni měli a mají svou civilní práci a bytí v rockové formaci brali a berou především jako zábavu.

Když ale letos před prázdninami vyšlo čtvrté studiové album Robinsonaut, ledy se pohnuly. Přestože už to vypadalo, že to Tibet v klidu a míru doklepe do pomyslného hudebního důchodu, v jednadvacáté sezóně existence se mu podařilo nahrát kolekci, kterou si oblíbila česká rádia. Jde zejména o titulní skladbu, no a zákony šoubyznysu jsou jasné: kdo se hraje v rádiích, existuje víc než ostatní.

„Když jsme měli na desku první ohlasy od brněnských rozhlasových stanic, kam jsme ji předtím donesli, a napsali jsme tiskovou zprávu, ozval se dramaturg Českého rozhlasu v Brně s tím, že písničku Robinsonaut zařazuje do vysílání, protože se mu líbí. Dodal, že se mu líbí natolik, že ji rád doporučí dál. To také udělal, zaslal doporučení do všech regionálních redakcí Českého rozhlasu. Výsledek je ten, že se písnička hraje v podstatě po celé republice. Zdá se, že přesně pasuje do formátu českého rádia. Její úspěch jsme ale vůbec nečekali,“ libuje sibaskytarista Tibetu Jiří Štefl a dodává, že se skladba Robinsonaut je již několik týdnů v Top 50 nejhranějších skladeb u nás.

„Původně jsem ji nazpíval sám,“ vzpomíná zpěvák Jiří Sekerák. „Pak jsme si ale řekli, že bychom ji mohli zkusit nazpívat jako duet a já ji za tím účelem přetextoval. Když jsme pak sháněli někoho, kdo by ji se mnou zpíval, náš bubeník navrhl Terezu Černochovou, se kterou občas hrává v její doprovodné kapele. Zkoušeli spolu v Brně u nás ve zkušebně, takže jsme se znali. Nejdřív jsem si myslel, že k sobě nebudeme hlasově pasovat. Výsledek byl ale úplně jiný. Krásně to k sobě sedlo, byl jsem až překvapen.“

Teprve po rádiovém úspěchu písničky k ní kapela nahrála videoklip. Nečekala totiž, že něco takového nastane, a tak v podstatě doháněla situaci, která přišla. Paradoxní je, že dobrý ohlas v médiích nemůže momentálně podpořit koncertním vystupováním. Pár vystoupenísice absolvovala na jaře, ale přes léto stagnovala. Její bubeník Zbyněk Raušer je totiž členem skupiny Support Lesbiens a ta má přes léto plný kalendář. Času mu tedy mnoho nezbývá, už vůbec ne na prázdninové koncertování s Tibetem. Na podzim se to ale zlepší, kapela už chystá koncerty.

Hrát na nich bude jistě i skladby z prvních tří alb. Tibet byl vždy velmi slušnou jistotou klubových akcí a dobrým zpestřením festivalových programů. V minulosti předskakoval například na koncertech věhlasných britských Def Leppard nebo Smokie.

„V minulosti jsme byli hudebně o poznání tvrdší. Občas nám dokonce napsali na plakáty ’hardrockový kvartet z Brna’. Dělali jsme ale odjakživa písničkové skladby, byť tehdy tvrdší a vypjaté. Náš sound vyplýval hlavně z toho, kdo s námi hrál na kytaru. Původní kytarista byl odchovanec hard rocku a tvrdé hudby. Také mi nedávno, když jsem ho potkal, řekl, že jsme strašlivě vyměkli. Když jsme s ním v roce 2007 ukončili spolupráci, uvažovali jsme o tom, že nebudeme dál pokračovat. Náš bubeník nám ale řekl, že má dlouholetého kamaráda, který hraje na kytaru a že bychom ho mohli zkusit. Přivedl strašně šikovného kluka a my se s ním najednou hudebně dostali někam trochu jinam. Lukáš Hrabovský, jak se ten kytarista jmenuje, je z mého pohledu skoro až folkový hráč. Když jsme s ním začali psát písničky, logicky z toho vyplynulo, že začala převládat melodie a přišlo víc klidu. Nám to ale vyhovovalo. Také už nejsme nejmladší,“ uzavírá Štefl.


Jak vznikl název kapely

Kapela v minulosti pustila do světa spoustu verzí, prý až třicet. Pravdivá je ale historka, že když v roce 1991 vznikala, líbila se tehdejším členům Šteflovi a Sekerákovi estetika prezentace brněnské skupiny Bratrstvo. Měla svůj znak a vše bylo profesionálně připravené. Sekerák tehdy objevil Tibetskou knihu mrtvých, napsanou v angličtině, a v ní nekonečný uzel, znak, který se pak objevil na všech deskách kapely. Na té nové jako tetování postavičky z titulní strany obalu. Přestože prý muzikanti neměli o Tibetu žádné povědomí, našli si symbol a pak se pojmenovali Tibet.


Tibet jsou:

Jiří Sekerák (zpěv)
Lukáš Hrabovský (kytara)
Jiří Štefl (baskytara)
Zbyněk Raušer (bicí)