Projekt Parabelum: Z rock’n’rollu se neodchází
0 Redakce 7.1.2011Do desátého roku existence vstoupí po letošním Silvestru pražská čtveřice Projekt Parabelum. Ostrá, nekompromisní, přitom nyní již jasně melodická, vycházející z tvrdého hard coru, který i díky saplům posunuje k současné podobě rocku s celosvětovým rozhledem, zpívající ale texty v jazyce mateřském.
Album nazvané Radiola vyšlo na podzim. Je druhé v diskografii kapely, to první se pod názvem Loading… objevilo před šesti lety. Nahrála je také nová sestava. Vedle zakládajících členů Sakaly (kytara) a Simona (zpěv, dříve též Kurtizány z 25. avenue) jsou v ní baskytarista Mateusz a bubeník Gu-Staff (dříve LUS3).
„V kapele proběhly personální změny a s tím je spojené i to, že nové skladby jsou výrazně odlišné od těch na počinu Loading…,“ vysvětluje Sakala. „Posunuli jsme se dál, stejně jako technologie, které používáme. Mluvím hlavně o samplingu. Také musím říct, že rok 2010 byl pro nás asi nejlepší ze všech pokud jde o koncerty. Hráli jsme na důležitých akcích, třeba na festivalech v Trutnově nebo na Votvíráku. A ohlasy byly skvělé.“
Posun oproti albu Loading… nastal také v oblasti textů. Zatímco tehdy byly minimalistické, hypnotické, tvořené shlukem významů omílaných dokola, tentokrát jsou jejich významy hodnotnější, faktické a přinášejí písničkový příběh s určitým posunem.
„Zásadně nejsme jamsessionová kapela. Kromě části jedné skladby na nové desce žádná další nevznikla ve zkušebně. Naše písničky přicházejí na svět demáčovou formou. Jejich autorem jsem převážně já. Přinesu nahraný nápad a kapela jej pak dodělá. Texty psal většinou Simon a samply jsem dělal spíš já,“ vysvětluje Sakala.
Upřímně řečeno, Projekt Parabelum dlouhou dobu působil jako kapela, která nemá velké ambice. Simon kdysi opustil Kurtizány z 25. avenue a zůstal jen v Projektu Parabelum, což vytvářelo dojem, že si v této družině chce spíše odpočinout, než se účastnit obvyklých rockových závodů o prestiž. Před dvěma lety se to ale trochu změnilo.
„Sedli jsme si se Simonem, který v té době v kapele zrovna jako člen nebyl, a řekli si, že chceme dělat něco, co bude mít smysl a někam to povede. Určili jsme si pravidla a domluvili se, jak to dělat budeme, a jak ne. Cílem je dostat naši hudbu mezi lidi. Nesmí to ale být za každou cenu. Chceme hrát na koncertech, které mají smysl. Nechceme nic lámat přes koleno, ale pravda je, že Projekt Parabelum teď bereme hodně vážně. Z rock’n’rollu se neodchází,“ tvrdí Sakala.
Projekt Parabelum skutečně nabral v letošním roce velký počet koncertních vystoupení do sbírky. V lednu a únoru bude v tomto duchu pokračovat, ovšem zbrojí především na festivalovou sezónu.
„Novou deskou samozřejmě nekončíme. Čeká nás období živých koncertů a pomalu děláme na nových písních. Náš současný nový program čítá i dvě skladby z prvního alba Loading… a další dvě až tři ještě v případě přídavku. Jinak jedeme kompletně nový program,“ konstatuje Sakala.
Jak vznikl název kapely
Projekt Parabelum je název fiktivního vědeckého projektu, který má ostrost zbraně, vysvětluje Sakala. Název vymyslel on se zpěvákem Simonem. Původní záměr byl jmenovat se pouze Parabelum. Kapela tohoto jména ale už existovala.
Projekt Parabelum jsou:
Simon – zpěv
Sakala – kytara
Mateusz – baskytara
Gu-Staff – bicí