ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29834 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kolib: Když se u nás bude chtít prosadit kapela zpívající maďarsky, nemá šanci

0 Petr Hašek 3.12.2012

Kolib je relativně nové jméno na české hudební scéně. Je to kapela, v jejímž čele stojí člověk, který si Kolib říká. Své debutové album My Own Man vydal už v létě a podruhé se výrazně přihlásil před pár dny, když zveřejnil videoklip ke skladbě Love Time.

Nese se v bondovském duchu a k vidění byl jen několik dnů poté, kdy byl Skyfall, zatím poslední film s Jamesem Bondem v hlavní roli, uveden do kin. Milovník filmů Kolib jím vzdal hold i padesátému výročí vzniku snímku Dr. No, prvnímu filmu s agentem 007 v hlavní roli.

Kolib není žádný začátečník. Je mu sedmatřicet, pochází z Uherského Hradiště a na svém kontě má pobyt v několika kapelách a hudebních projektech. „Trvalo mi dlouho, než jsem docílil hudebního zvuku a stavu, o kterých bych mohl říct, že to jsem já. Do toho člověk musí dozrát, a pomoci mu v tom mohou především životní zkušenosti. A tak jsem se na nějaký čas na muziku vykašlal a odjel do New Yorku. Tam jsem si uvědomil, že bez ní nechci žít, a také že hudba je to přesně to, co bych měl dělat,“ vysvětluje Kolib.

Do New Yorku jej zaválo následování lásky, bylo to v letech 2004 a 2005. Momentálně je již usazený v Praze. „Pokud člověk pochází z menšího města, každé větší je pro něj inspirativní. Pobyt v Praze pro mě znamenal krok kupředu. Mohl jsem v ní potkat zajímavé lidí a být i u zajímavých věcí, které se na malém městě neodehrávají. Jestli chcete žít klidný a spokojený život, doporučuju vám žít v Uherském Hradišti. Pokud chcete žít život umělecký, rozervaný, jste ambiciózní a chcete něco dokázat, žijte v Praze,“ říká Kolib.

Před vznikem debutového alba měl projekt Aside. Produkoval v něm alternativní hudbu s odkazem na scénické inspirace, jimiž se zabýval ještě předtím, než před lety odletěl do Ameriky. Dodnes má rád filmovou hudbu a vůbec muziku, která souvisí s obrazem.

„Když jsem na materiálu z mého prvního alba začínal pracovat, měl jsem vizi, jak by deska měla znít. O to víc jsem si ale později začal uvědomovat, že to nebude jednoduché naplnit. Snažím se psát osobité, nicméně univerzální věci, které může poslouchat kdokoli na světě. I proto jsem se při hledání vhodných hudebníků nebránil spolupráci se zahraničními umělci. Kdybych se na začátku procesu nepotkal s Fernandem Saundersem, který hrál s Janem Hammerem nebo Lou Reedem, považoval bych desku nejspíš za nerealizovatelnou. Využil jsem toho, že v současné době žije Saunders v České republice. Celkově se dá říct, že jsem v pravou chvíli potkal pravé lidi,” dodává.

Producentem alba je Ecson Waldes a Kolib se na něm dotýká více stylových poloh. Jsou to rock, pop, alternativa, blues, ale nalézt lze i náznaky dalších žánrů. Z alba je také evidentní Kolibův obdiv k hudbě, která vznikala v osmdesátých letech minulého století.¨

„Anglicky zpívám proto, že takové texty mohou poslouchat miliony lidí. Pořád doufám, že to tak jednou s mou hudbou bude, nechci skončit u hranic České republiky. Vím, že čeština je jednodušší pro to, abych oslovil posluchače v České republice. Zároveň to ale znamená, že už se člověk nikam dál nedostane. Je to stejné, jako kdyby se u nás chtěla prosadit kapela, která zpívá maďarsky. Nebude mít šanci,“ soudí Kolib.

Texty v jeho tvorbě hrají značnou roli, říká dokonce, že nic pro něho nejsou větší muka, než je napsat. Má základní představu o tématu textu a teprve poté, když už je napsaná hudba, se do jeho realizace pouští. Se správnými anglickými verzemi mu pomáhá překladatel Milan Šácha.

„Nejsem romanopisec, který by v textech psal příběhy. Nejsou v nich ale ani pouhé pocity, je to někde mezi, prostě základ příběhu plus atmosféra a pocit,“ vysvětluje. „Většina z textů má reálný základ. Je to zpravidla reakce na to, co jsem v životě zažil.“

Kolib, jak už bylo řečeno, má kapelu. Několik koncertů má za sebou a už se soustředí na vystupování v příštím roce. Rád by se prezentoval v klubech a zúčastnil se několika letních festivalů.


Jak vzniklo jméno Kolib?

Velice jednoduše. Kolik se totiž narodil jako Libor Koutník, takže jen spojil začáteční písmena obou svých jmen.


Kolibova skupina jsou:

Kolib – zpěv
Olivér Lee – kytara
Gabor Gyöngyösi – klávesy
Vojtěch Kabelka – baskytara
Zdeněk Puchmeltr – bicí