ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9009 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jazz na Hradě: Štěpán Markovič a Gulo Čar Rhythm, Matej Benko Quintet

0 Redakce 11.6.2009

Zdálo by se, že v hlavním proudu moderního jazzu je už prozkoumán každý stylový pramének a že tento styl nelze ničím novým ozvláštnit. Opravdové tvůrčí osobnosti ale vědí, jak se vyhnout nástrahám osvědčených klišé a dovedou i této hudbě dodat osobitou příchuť a podobu. V dalším koncertu cyklu Jazz na Hradě o tom posluchače přesvědčí Štěpán Markovič a Gulo Čar Rhythm a Matej Benko Quintet.

Štěpán Markovič projevil nevšední muzikálnost už jako posluchač Konzervatoře Jaroslava Ježka, kde tři roky studoval pod vedením Karla Velebného a účinkoval v orchestru Veleband. Na začátku osmdesátých let vykročil na jazzovou scénu jako leader nově založené skupiny E.S.P., se kterou natočil skvělé album Espresso. Zkušenosti, které nezískal ve škole, si doplnil po boku špičkových profesionálů v TOČRu. V první polovině devadesátých let založil skupinu, se kterou několikrát triumfoval v anketě jazzový Kája, natočil mj. album Resolution a na památném večeru v jazz klubu Reduta doprovázel prezidenta Clintona. Vedle toho působil v Orchestru Gustava Broma i v mezinárodním big bandu, který doprovázel Ray Charlese, Shirley Bassey nebo Lizu Minelli. Jeho kapelníky a partnery byli také Emil Viklický, Laco Déczi, Matúš Jakabčic, Greg Hopkins ad. V roce 1998 začal vyučovat na Konzervatoři Jaroslava Ježka, ale interpretační aktivit neomezil. Byl jedním z iniciátorů vzniku kapely AghaRTA Gang, sestavil česko – slovenský ansámbl Štěpán Markovič Saxtet a začal spolupracovat s romskou skupinou Gulo Čar. Tato funksoulová kapela získala cenu Anděl v kategorii World music za desku Baro Drom (2003), dvakrát zahajovala koncert legendy funku Jamese Browna a v roli předskokana uvedla vystoupení formace Gypsy Kings. Její rytmika nespoutaná předsudky zavedené frazeologie dodává bebopové koncepci svěží podobu a standardní hudební styl tak v kombinaci suverénní instrumentální techniky a kultivovaného tónu Štěpána Markoviče se spontánním temperamentem romských spoluhráčů získává svěží a přitažlivou podobu.

Výraznou postavou pražské jazzové scény je prešovský rodák Matej Benko, jehož osobitý projev staví na solidních základech improvizační pohotovosti a originální kompoziční invence. Pianista s vytříbenou instrumentální technikou není exhibicionistou, jenž by si liboval v rutinních plytkostech, ale sólistou, jenž duchaplně rozvádí vlastní kompoziční nápady i standardní témata. O tom přesvědčil širokou veřejnost ve skupině Vítka Švece, na jehož album Keporkak navíc přispěl několika skladbami. Ještě větší prostor pro uskutečnění tvůrčích představ si vytvořil ve vlastním triu, se kterým absolvoval řadu klubových vystoupení, festivalových koncertů, natočil CD Universality a pořad pro Českou televizi. S muzikální vnímavostí a intuitivním smyslem pro komunikaci pomohl jako citlivý doprovázeč zvýraznit vokální projev zpěvaček Yvonne Sanchez a Miriam Bayle. Jednou z jeho uměleckých priorit je svoboda projevu, a proto nikoho nepřekvapí, že jako skladatel i interpret osciluje zcela volně mezi různými styly a žánry.

Někdejší posluchač Konzervatoře Jaroslava Ježka je v současnosti jedním z pedagogů tohoto specializovaného učiliště, jenž svým nejnovějším projektem, albem Time Against Us, vymazal ze své hudební mapy další bílé místo. Pro nahrávání dvou standardů a osmi původních kompozic sestavil kvinteto harmonického personálního složení, ve kterém se mu podařilo vytvořit rovnováhu mezi zapáleným talentem mladé generace (trumpetista Miroslav Hloucal, saxofonista Radek Zapadlo a basista Tomáš Liška) a erudovaným nadhledem jednoho z našich nejrespektovanějších bubeníků Pavla Zbořila. Spolu s hostující zpěvačkou Miriam Bayle tak znovu demonstroval, že hudba z jeho tvůrčí dílny rozhodně nemůže být označována visačkou běžné klubové konfekce.

Matej Benko Quintet
Matej Benko – klavir
Radek Zapadlo – sax
Miroslav Hloucal – trubka
Martin Lehký – basová kytara
Pavel "Bady" Zbořil – bicí

jako host – Miriam Bayle – vocal

Štěpán Markovič a Gulo Čar Rhythm
Štěpán Markovič – tenorsaxofon
Pavel Dirda – klávesy
Ladislav Richter – kytara
Vladimír Dirda –  baskytara
Libor Dirda –  bicí

Záznam koncertu