ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12411 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Coalesce: Úderná a velmi nestálá směs

0 Redakce 21.6.2009

Kolik může mít jedna kapela problémů? Extrémní kluci z Coalesce se poprvé rozpadli už po prvním turné a zažili snad všechno kromě bouračky nebo úmrtí. Členové se střídali, ze zakládající sestavy vydrželi jenom zpěvák a kytarista. Přestože si často lezli na nervy, sešli se znovu v roce 2005 a letos natočili nové album Ox, deset let po předchozí řadové desce. Ve čtvrtek 25. června vystoupí na festivalu Hit the Pit III v pražském klubu Futurum.

Coalesce začali jako velmi nehomogenní hardcorová skupina v roce 1994 v Kansas City ve státě Missouri. Kytarista Jes Steineger se chtěl odlišit od spolužáků ze střední školy, a proto si vyholil hlavu a dal se na Hare Krišnu. Jeho kamarád a spoluvěřící Stacy Hilt uměl na baskytaristu a našel nadaného bubeníka Jima Redda, který ale vůbec neposlouchal hardcore. Spíš se mu líbily Jane’s Addiction a Fugazi, i přesto se mu ve skupině ze začátku líbilo. Trojici doplnil zpěvák Sean Ingram – nadšený vegan, který odjel do amerických Syracuse, aby mohl žít po boku svých straight edge (přísný životní styl – žádné maso, alkohol, cigarety a drogy) idolů. Puritánská životospráva ho po roce omrzela a Sean se vrátil do Kansas City, rovnou do Coalesce. Společně napsali první píseň Harvest of Maturity. V té době ale rozhodně nebyli dospělí.

Hned první turné znamenalo konec kapely. Všem se stýskalo po domově, docházely peníze i síly, reakce publika na originální a velmi alternativní hardcore byly nevypočitatelné. Sean začal ostatní otravovat, s bubeníkem Jimem se naplno rozhádal a málem popral. Po návratu domů se skupina pomalu rozložila – Jes odešel do kláštera, Sean se oženil. Coalesce ale o samotě dlouho nevydrželi a v roce 1996 se vrátili, tentokrát s novým bubeníkem, a natočili debut Give Them Rope.

Následný koncert v Buffalu ve státě New York se zvrhl v destrukční orgie, kapela rozmlátila všechny nástroje a jednu fanynku zranil kus letícího bubnu. „Styděl jsem se za to, co se z nás stalo,“ vzpomíná Stacy Hilt, který vzápětí skupinu opustil. Jeho místo obsadil tehdejší bedňák Nathan Ellis. V nové sestavě nahráli Coalesce zásadní desku Functioning on Impatience. Šest písniček a jedna mezihra se naskládaly do pouhých dvaceti minut. Úžasné kondenzované album vyšlo v roce 1998 a produkoval ho Ed Rose, téměř pátý člen kapely, který spolupracoval na všech nahrávkách.

O rok později se Jes Steineger rozhodl udobřit se svým otcem a ukázat mu, co vlastně hraje za hudbu. Nejdřív plánoval desku coververzí ze 70. let, nakonec ale převážili písničky od Led Zeppelin. There Is Nothing New Under the Sun vzniklo v roce 1999 a obsahuje např. Immigrant Song nebo Wholla Lotta Love. Další turné poničilo vztahy mezi jednotlivými členy. Jes se zahloubal do studia Bible a přestal komunikovat se svými kolegy. Rozpad byl nevyhnutelný, ale podle smlouvy s vydavatelstvím museli natočit ještě jedno album. 012: Revolution in Just Listening nahrávali muzikanti odděleně, nikdy se všichni čtyři nesešli ve studiu najednou. Na výsledku je to poznat, deska postrádá soudržnost a intenzitu, přesto na ní najdete několik skvělých písniček, např. prozaicky nazvanou What Happens On The Road Always Comes Home.

Coalesce skončili a tentokrát to vypadalo definitivně. Sean začal podnikat, Jes přestoupil na ortodoxní křesťanskou víru a studoval, ostatní se věnovali svým vlastním hudebním projektům. Na internetu se ale pomalu shromažďovali fanoušci, kteří by zase rádi viděli Coalesce pohromadě (Podobnou popularitu teď zažívají hardcoroví Botch.). Seana posilnil koncert, kde zaskakoval za zpěváka Dillinger Escape Plan, a v roce 2002 se rozhodl kapelu oživit. Turné bylo jednoznačně úspěšné, poprvé se pořádně vydělávalo a chodily davy diváků, kteří chválili vystoupení a říkali, že to zní přesně jako z desky. Na pódiu chyběl ale kytarista Jes Steineger a ta původní intenzivní a chaotická atmosféra. „Mysleli jsme si, že to děláme dobře, ale ve skutečnosti to byl pouze revival. Není správné obnovovat skupinu jenom kvůli tomu, že po tom touží děti na internetu. Dodnes se za to stydím,“ řekl později Sean.

Další hiatus trval do roku 2005, kdy se dali Coalesce dohromady, odpustili si a drží pohromadě doteď. Sean, Jes a Nathan Ellis přibrali nového bubeníka Nathana Richardsona a společně natočili desku Ox. Vyšla 15. června, trvá přes půl hodiny a obsahuje 12 písniček a dvě insturmentálky. Novinka je rozmanitější, ve skladbě Where Satire Sours se brnká na španělku a v The Comedian in Question se dokonce zpívá. Hlavně ale uslyšíte nové krkolomné riffy a řev, za kterým se skrývají velmi osobní a intelektuální texty. Coalesce jsou zpátky.       

HONZA ŠVELCH