Zemřel spisovatel Gabriel García Márquez
0 jsk 18.4.2014Ve věku 87 let zemřel ve čtvrtek kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez, autor světoznámého románu Sto roků samoty a laureát Nobelovy ceny za literaturu za rok 1982. Jeho zdravotní stav se začal komplikovat už na konci března, kdy byl v hlavním městě Mexika hospitalizován s infekcí plic a močových cest.
Lékaři mu po osmi dnech hospitalizace povolili návrat domů, přičemž jeho stav označili za „křehký“, ale stabilizovaný. Současně se podroboval kyslíkovou terapii. V mexických médiích se mimo jiné objevily fámy o tom, že u Márqueze po patnácti letech znovu propuklo nádorové onemocnění.
Zdroje blízké spisovatelově rodině to ale popřely. Márquez zemřel ve svém domě ve čtvrti Pedregal v jižní části města Mexiko. Tamní úřady přislíbily, že pohřeb hodný osobnosti takového formátu připraví ve spolupráci s jeho rodinou.
Gabriel García Márquez, familiárně nazývaný Gabo, se narodil 6. března 1927 v provincii Magdalena na severu Kolumbie. Region jeho dětství se stal inspirací pro několik jeho literárních děl včetně románu Sto roků samoty, který dodnes patří mezi nejpřekládanější díla světové literatury.
Marquez se prosadil mezi nejvýznamnější autory španělsky psané literatury druhé poloviny 20. století. Byl klíčovým představitelem takzvaného magického realismu, literárního směru kombinujícího prvky skutečnosti s iracionálnem. Mezi jeho nejčtenější prózy patří novela Kronika ohlášené smrti (1971) a romány patriarchovu podzim (1975) a Láska za časů cholery (1985). Jeho nejúspěšnější román Sto roků samoty (1967) byl přeložen do více než pětadvaceti jazyků a prodalo se ho přes padesát milionů exemplářů.
Nobelovu cenu za literaturu v roce 1982 dostal za své romány a povídky, ve kterých se fantastické snoubí s reálným v bohatě komponovaném světě imaginace, odrážejícím život a konflikty (jihoamerického) kontinentu, jak bylo uvedeno ve zdůvodnění. Podle zdrojů z jeho okolí začala Márquezovi po osmdesátém roce života selhávat paměť.
Jeho posledním publikovaným dílem je novela Na paměť mým smutným courám z roku 2004.