Zemřel hudební publicista Lubomír Dorůžka
0 jsk 17.12.2013V pondělí 16. prosince ve věku 89 let náhle zemřel český hudební publicista, kritik, muzikolog, pedagog a překladatel Lubomír Dorůžka. Potvrdil to jeho syn Petr Dorůžka.
Lubomír Dorůžka byl otcem české hudební publicistiky. To, s jakým citem a láskou psal zejména o jazzu, jak jej propagoval bez ohledu na dobu, v níž tak činil, bylo dokladem oddanosti věci, kterou si zvolil smyslem života. Publikoval do posledních chvil. Pro kvalitu své práce byl ctěný mnoha generacemi svých následovníků i čtenářů.
Narodil se 18. března 1924. Od dětství se učil hře na klavír, na střední škole se u něho projevil zájem o jazz a swing. Po maturitě na gymnáziu v Praze byl totálně nasazen v továrně Walter (1943–45), pak studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy hudební vědu a estetiku. Později přešel na obor anglická a americká literatura.
Po válce působil dva roky jako odpovědný redaktor časopisu Rytmus. V letech 1947 až 1948 byl redaktorem měsíčníku Jazz a vedl jazzovou rubriku deníku Mladá fronta. Po osmačtyřicátém roce se stal tajemníkem klavírní soutěže při festivalu Pražské jaro, později přešel do jeho sekretariátu. Po návratu z vojenské služby (1950 až 1952) působil jako redakční tajemník Hudebních rozhledů. Roku 1954 přešel do Státního hudebního vydavatelství, kde byl redaktorem pro soudobou hudbu, redaktorem zahraničních edicí a vedoucím zahraničního oddělení. Od 1958 vydával propagační leták Hudba pro radost. V roce 1964 se stal vedoucím redaktorem hudebního časopisu Melodie. Po jeho zrušení pracoval až do svého odchodu do důchodu v roce 1981 ve vydavatelství Supraphon.
Později byl stálým přispěvatelem serveru Muzikus.
V roce 1999 získal Cenu F. X. Šaldy za celoživotní dílo. Byl rovněž dlouholetým spolupracovníkem Českého rozhlasu, kde se po mnoho let věnoval zejména popularizaci jazzu. V roce 2011 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti populární hudby.
Bohaté byly jeho literární aktivity. Jejich základem je řada knižních publikací, věnovaných většinou jazzu, velmi početná a kvalitní je časopisecká publicistika, vyniká i překladatelská tvorba.
V roce 1966 napsal společně se svým celoživotním přítelem Josefem Škvoreckým knihu Tvář jazzu. O rok později vyšla publikace Československý jazz, minulost a přítomnost, kterou naspsal společně s kolegou Ivanem Poledňákem. V roce 1970 vydal knihu Tvář moderního jazzu a o devět let později vyšlo dodnes velmi oblíbené Panoráma populární hudby 1918/1978. V roce 1990 přidal knihu Panoráma jazzu a další odborné publikace psal i později.
Na snímku Lubomír Dorůžka s Josefem Škvoreckým
Foto: Torst