Vychází třetí díl Příběhů písní od Michala Bystrova
0 Richard Winter 6.2.2015Nakladatelství Galén vydává třetí díl ojedinělé trilogie Příběhy písní. První dvě části trilogie vyšly v letech 2009 a 2011. Také ve třetím díle se Michal Bystrov vydává po stopách skladeb, na jejichž původní smysl, osudy či autory se dávno zapomnělo. Na základě ověřených faktů líčí co možná nejpodrobněji a nejpravdivěji historii jejich vzniku, srovnává všechny známé teorie, upozorňuje na staleté omyly a vykresluje prostředí a situace, v nichž se jednotlivé písně zrodily.
Třetí díl knižního projektu vznikl po několikaleté pauze, během které autor shromažďoval další fakta a hledal silná témata. Výsledkem je informacemi nabitá publikace, v níž jsou písničky opět pouhou záminkou k prozkoumání mnohdy velmi širokých kulturně historických souvislostí. To platí už o úvodní písni Jailer, Bring Me Water (Jo, třešně zrály), jejíž příběh se nečekaně stáčí k životu a dílu francouzského filozofa a skladatele Jeana Jacquese Rousseaua. Anebo o historii esenciálního blues Hoochie Coochie Man, která sahá k samým počátkům kabaretní zábavy, do roku 1893 na výstavní bulvár chicagského veletrhu.
Baladu Careless Love zase osud zvláštně spojil s tragickým případem nevěry, která stála život syna guvernéra státu Kentucky. Goober Peas (Buráky) a Udatný rek kanonýr Jabůrek jsou úspěšnými mystifikacemi, kdežto žalozpěv o drahé Nelly Gray inspirovala skutečná love story dvou černých otroků. Temný podtón má odborářský song Which Side Are You On? (Za svou pravdou stát?), zrozený v napjaté atmosféře stávek v oblasti známé jako „krvavý Harlan“. Kapitola Little Old Sod Shanty On The Claim pro změnu dává návod, jak postavit z trávy a klacků bytelnou drnovou chajdu.
V předchozím díle se Michal Bystrov podrobně věnoval genezi a skrytým významům spirituálů. Nyní toto téma rozvíjí v kapitolách Swing Low, Sweet Chariot a Many Thousand Gone.
I tentokrát se na pozadí jednotlivých skladeb seznamujeme s celými úseky hudebních dějin. Snad poprvé v české publicistice došlo na opravdu detailní životopis „otce blues“ Williama Christophera Handyho, skladatele hitů The Saint Louis Blues, Beale Street Blues a The Memphis Blues.
Knížku již tradičně uzavírá „česká“ kapitola: po nešťastném balonu Kysibelce a strašném loupežníku Babinském přišel na řadu Udatný rek kanonýr Jabůrek. Role patrona knihy se po Josefu Škvoreckém a Jiřím Černém, kteří zaštítili první dvě části, ujal Jiří Suchý.