ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14013 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází syrové svědectví chirurga Tomáše Šebka Mise Afghánistán

0 Richard Winter 20.10.2015

Chirurg Tomáš Šebek byl v Afghánistánu dvakrát, v roce 2013 a 2015, pokaždé s Lékaři bez hranic. Mezi zákroky, při nichž operoval těžce zraněné z bojů i léčil docela „běžné“ úrazy, fotil a psal. Výsledkem je soubor záznamů, které zaujmou nejen autentickou výpovědí, ale i neotřelým pohledem na život v pusté hornaté krajině. Jeho kniha Mise Afghánistán – Český chirurg v zemi Lovců draků vyšla v rámci Velkého knižního čtvrtka.

„Mise Afghánistán je syrovým textem z terénu, kde pracují Lékaři bez hranic. Zároveň je to velmi drsná, místy až nelítostná pozvánka do světa válečné chirurgie a traumatologie,“ píše v úvodu Mise Afghánistán Šebkův lékařský
a literární kolega Jan Trachta, kterému přinesly uznání jeho zápisky z nemocnic v Africe a na Haiti.

Díky knize Tichý dech získal titul Objev roku v rámci ceny Magnesia Litera 2014. Trachta povzbuzoval v psaní i Šebka, sloužícího v Afghánistánu. Ten si pět měsíců vedl deník, kam si zapisoval své pocity, postřehy a detaily bez jakékoliv autocenzury, se smyslem pro humor a sebeironií.

Pro nakladatelství Paseka je to druhá kniha s touto tematikou. „Doufáme, že je to začátek tradice,“ říká šéfredaktor Paseky Jakub Sedláček. „Nejde nám jen o přiblížení náročné práce Lékařů bez hranic, ale také o jejich pohled na odlišné světy lidí, kterým jezdí pomáhat.“

Díky Šebkovu pozorovatelskému talentu nevnímáme jen roztržená těla a bídu, ale také místní kulturu a zvyky. Podle Trachty je Šebek chirurg tělem i duší. „Nelze od něho očekávat vybroušený literární styl a jemné odstíny významů mezi řádky nebo hlubokomyslné úvahy nad smyslem humanitární pomoci a lidského utrpení. Myslí jako chirurg a píše jako chirurg rozvolněným a dynamickým stylem, jehož hlavním a strhujícím přínosem je autenticita, která čtenáře vtáhne a vyplivne až na konci každého denního zápisu, na kterých je text postaven,“ pokračuje Trachta.

V sobotu 3. října 2015 afghánské a americké jednotky omylem vybombardovali nemocnici v afghánském Kundúzu, která je dějištěm Šebkovy knihy. O život přišlo nejméně dvacet lidí. „Zničení nemocnice v Kundúzu mě zasáhlo, zahynuli tam moji kamarádi. Během psaní jsem ani netušil, že budu psát svým kolegům nekrolog,“ komentoval tragédii Šebek.

Tomáš Šebek se narodil 25. března 1977 v Praze. Studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy zakončil v roce 2002, kdy nastoupil jako všeobecný chirurg do Nemocnice Hořovice, kde v roce 2009 až 2011 vykonával současně i funkci tiskového mluvčího. V roce 2004 založil společnost, která dnes provozuje unikátní odborný portál proLékaře.cz a českou internetovou jedničku v kategorii zdraví – uLékaře.cz. V roce 2010 se připojil k mezinárodní organizaci Lékaři bez hranic a odjel na svou první misi na Haiti. Jako vedoucí lékař národní spinální jednotky na zemské traumatologii Mater Misericordiae University Hospital působil v irském Dublinu v letech 2011 a 2012, kdy také odjel na svou druhou misi zpět na Haiti. V roce 2013 nastoupil do Nemocnici na Františku v Praze, kde pracuje jako ordinář chirurgické jednotky intenzivní péče. Odtud odjel jako hlavní traumatolog na svou třetí misi s Lékaři bez hranic do severního Afghánistánu. Téhož roku vydal i svoji první knihu Mise Haiti – 6 měsíců s Lékaři bez hranic.