Velký knižní čtvrtek nabídne novinky Petry Soukupové i Borise Filana
0 jsk 12.2.2015Velký knižní čtvrtek, tedy den, kdy vyjde několik zajímavých knižních titulů, si u nás získal značnou oblibu. Není divu, že si jej vydavatelé nadále hýčkají a i v letošním roce si naplánovali už ten první. Uskuteční se 19. března, bude v pořadí sedmý a v jeho rámci se na trh dostane hned patnáct nových titulů.
„V uplynulých letech se náš výběr ustálil vždy na dvanácti novinkách, ale letošní jaro se nám sešlo poměrně hodně silných titulů, a tak výběr nebyl vůbec jednoduchý. Nakonec jsme se přiklonili k variantě nabídku rozšířit a nabídnout čtenářům hned o tři knihy více. Toto je oproti minulým ‚čtvrtkům‘ malá změna a věřím, že pozitivní,“ říká zástupce pořadatele Ctirad Fuchs.
Čtenáři se v březnu mohou těšit například na novinku Petry Soukupové nazvanou Pod sněhem, ve které autorka na příběhu tří sester zachycuje otisky spletitých osudů, dávných zážitků a frustrací s takovou bravurou, že před čtenářem vyvstávají jako jedinečná životní dramata. Také na jihoafrického spisovatele Devona Meyera a jeho thriller Ďáblova hora, na povídky Petra Janečka v knize Krvavá Máry a jiné strašlivé historky o nadpřirozených bytostech a záhadách, na jednoho z nejlepších skotských autorů dneška Mackaye Malcoma a jeho kriminální román Nezbytná smrt Lewise Wintera.
Jiří Padevět si po svém počinu Průvodce protektorátní Prahou oceněném cenou Kniha roku Magnesia litera připravil další, tentokrát o násilnostech nacistické branné moci, páchaných na civilním obyvatelstvu mimo bojové situace a mimo místa k represím přímo určená – Krvavé finále, Jaro 1945 v českých zemích. Pro dětské čtenáře jsou v jarní nabídce zastoupeny hned dva tituly a to Hvězdy pražské ZOO od známého písničkáře Jiřího Dědečka a Emmy Pecháčkové a ztřeštěný román Konečně doma o invazi mimozemšťanů na planetu Zemi od amerického spisovatele a ilustrátora Adama Rexe, jehož filmová verze bude mít taktéž v březnu premiéru.
Charles Lewinsky ve svém románu Gerron vypráví životní příběh slavného německého herce a režiséra židovského původu, který byl nacisty transportován do terezínského ghetta. Příznivci fantastické literatury jistě ocení antologii povídek Divoké karty od George R. R. Martina. Světovou beletrii pak zastupují autoři Sorj Chalandon s napínavým a čtivým románem Návrat do Killybegs oceněným Velkou cenou Francouzské akademie, americká spisovatelka Lois Lowryová, která ve svém románu Spočítej hvězdy připomíná hrdinství dánských občanů, kteří zachránili přes sedm tisíc židovských obyvatel království tím, že je převezli přes moře do neutrálního Švédska, dále Brooke Davisová s její novinkou Ztráty a nálezy, dojemným příběhem o třech lidech, kteří zjistí o čem je láska a život a ještě román Daniela Glattauera Není zač.
Odpověď na základě vlastní zkušenosti, co se stane s duší, když nohy ujdou osm set kilometrů současným Španělskem po cestě s tisíciletou tradicí – dává francouzský bestseller Nesmrtelná túra do Compostely, Poutníkem chtě nechtě – od lékaře a diplomata Jeana-Christophe Rufina. Výčet uzavírá slovenská próza známého textaře a spisovatele Borise Filana Klimtův polibek – velký, krásně bolavý příběh o těch, kdo nedokážou odejít a nesmí zůstat.
Foto: Filip Singer