ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8248 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve snímku Cesta naděje režíroval sám sebe Russell Crowe

0 Richard Winter 9.3.2015

Oscarový Russell Crowe, hrdina z Gladiátora nebo Čisté duše, se v novém výpravném filmu vydává na Cestu naděje. Čeká ho dobrodružná pouť napříč neklidným Tureckem po první světové válce, kde pátrá po osudu svých tří synů, kteří se nevrátili z bitevního pole. Epický a silný příběh plný odhodlání je osobním projektem Russella Crowea, vedle hlavní role zarputilého otce totiž snímek Cesta naděje i režíroval. Tuzemskou premiéru bude mít 26. března.

Australský farmář Joshua Connor má zvláštní talent pro hledání vody pod zemí ve vyprahlé krajině. Svůj instinkt bude muset využít v životním dobrodružství, aby se v cizí nepřátelské zemi dostal na místo nejděsivější bitvy první světové války a našel své tři syny. Cesta ho z australského kontinentu vede do Konstantinopole (dnešního Istanbulu), na rozhraní Evropy a Asie, doprostřed chaosu hroutícího se impéria Osmanské říše.

Connor se musí zorientovat v neznámém prostředí plném exotiky. S nečekanou pomocí pak začíná soukromé válečné tažení, neméně velkolepé než to, které zde nedávno skončilo. Další hvězdou filmu je Olga Kurylenko jako krásná majitelka hotelu, ve kterém přebývá.

Inspirací pro film se stala jedna věta z dopisu skutečného plukovníka, který po první světové válce dohlížel na obnovu bitevního pole Gallipoli. Prostá věta jako svědectví obrovské bolesti i lásky. „Jeden starší chlapík se sem nějak dostal až z Austrálie a chtěl najít hroby svých synů.“

Natáčení na ikonických historických místech v Istanbulu nebo na pobřeží Středozemního moře může připomínat exotickou dovolenou, pravdou je ale přesný opak. Práce před natáčením připomínaly přípravu na skutečné na válečné tažení: devítihodinové konkurzy a potom přípravný kurz, v němž v rámci tréninku nechyběly ani padesátikilometrové jízdy na kole. Vyplatilo se. Při natáčení v Austrálii, Turecku a Laosu byli herci a štáb někdy vystavení teplotám dosahujícím téměř 50 °C. Během jediného dne se často vystřídalo nehybné vedro, strašlivý vichr, bouře a přívalový déšť.

Bitva o Gallipoli, od jejíhož vypuknutí uplynulo právě v těchto dnech sto let, je jedním z nejděsivějších příběhů první světové války. V nekonečném, rok trvajícím válečném střetnutí se vojáci Austrálie, Velké Británie, Francie a dalších spojeneckých zemí utkali s vojsky Osmanské říše ve snaze ovládnout průliv Dardanely. Přesná čísla padlých nejsou známa, ale byla obrovská: na straně spojenců zahynulo 130 až 250 tisíc vojáků.