Jak se Nixon bál Lennona – dokument USA vs John Lennon na ČT art
0 Richard Winter 30.11.2016V neděli, 4. prosince, čtyři dny před třicátým šestým výročím tragického úmrtí Johna Lennona (na snímku), odvysílá ČT art ve 20.20 hod. kontroverzní dokument USA versus John Lennon sledující pokusy FBI a některých členů americké vlády umlčet jednoho z nejslavnějších hudebníků všech dob. Film zachycuje ideály, za něž lídr skupiny Beatles bojoval, a cenu, kterou za ně zaplatil.
Snímek je pohledem na život věčného rebela Johna Lennona, jenž je divákům přiblížen rozsáhlými rozhovory s jeho nejbližšími a ukázkami z jeho tvorby. Film se z většiny zabývá obdobím, kdy se administrativa prezidenta Richarda Nixona snažila Lennona vyhostit ze země. Když v roce 1972 Nixon usiloval o znovuzvolení, obával se vlivného hudebníka dokonce natolik, že na něj nasadil FBI. Ze sledování vznikl svazek o 281 stranách. V březnu 1973 byl Lennon s manželkou Yoko Ono vyzván, aby do 60 dnů opustil Spojené státy americké. Manželé se bránili soudně a řízení nadobro zastavil až Nixonův nástupce Gerald Ford.
Celosvětovou slávu získal John Lennon jako lídr nejslavnější kapely všech dob – The Beatles. Talentovaný muzikant k fanouškům promlouval také jako politický aktivista. Svůj apel po světovém míru vyjádřil například v dodnes intenzivně hrané písní Imagine. V srpnu 1966 odsoudil válku ve Vietnamu, svatební cestu s Yoko Ono proměnili v sérii mírových happeningů, při kterých vznikla píseň Give Peace a Chance a v listopadu 1969 Lennon demonstrativně vrátil řád britského impéria (MBE), a to z důvodu nesouhlasu s podporou britských vojsk zásahu v Biafře, v Nigérii a Američanů ve válce ve Vietnamu.
Po rozpadu The Beatles Lennon koncertoval jen výjimečně. Pokud se rozhodl hrát a zpívat před publikem, tak vždy pouze, aby někoho podpořil. V prosinci 1971 vystoupil na festivalu Ann Arbor na podporu vůdce Bílých panterů Johna Sinclaira, který byl roku 1969 odsouzen na deset let vězení za držení marihuany. Sinclair byl omilostněn dva dny po skončení festivalu. Po narození syna Seana (1975) se Lennon stáhl z veřejného života. Dne 8. prosince 1980 se stal obětí atentátu. Před branou jeho newyorského bytu jej zastřelil duševně nemocný fanoušek, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy.