Před dvaceti lety se zastřelil Kurt Cobain
0 jsk 4.4.2014Koncem loňského prosince se na internetu objevil videozáznam koncertu americké grungeové Nirvany z Los Angeles v prosinci roku 1993. Pořízen byl během turné k jejímu poslednímu řadovému albu In Utero a za jeho zveřejněním stál Dave Markey, jenž formaci nafilmoval během vystoupení v Great Western Forum.
Odstartoval tím v těchto dnech velmi časté připomínání významného výročí pro celou hudební scénu. 5. dubna roku 1994 spáchal Kurt Cobain, zpěvák a kytarista Nirvany, v přístavku svého domu v Seattlu sebevraždu. Jeho tělo bylo nalezeno o tři dny později a jeho smrtí skončila kariéra v té době veleslavné skupiny. Zbylí tři členové Nirvany se rozhodli bez něho dále nepokračovat.
„Před dvaceti lety jsem stál po Kurtově boku na pódiu v mém domovském Los Angeles a zachytil jsem poslední koncert Nirvany, který jsem viděl. Koncert kapely, se kterou jsem pracoval, cestoval. Koncert lidí, které jsem nazýval přáteli. Koncert skupiny, kterou jsem miloval já i celý svět. A nemůžu říct, že by se něco podobného opakovalo. Jen pár měsíců na to se to všechno skončilo. Jsem rád, že jsem tuto show zdokumentoval, stejně jako vystoupení Nirvany v roce 1991, kdy kluci ještě nebyli slavní,“ uvedl o dokumentu Markey.
Kurt Cobain se stal vůdčí osobností stylu grunge, o němž se začalo povídat a vědět již v osmdesátých letech minulého století. Byl to on, kdo se stal jeho mluvčím, byl to on, kdo se stal jeho obličejem, a byl to on, kdo se stal jeho mučedníkem.
Cobain se narodil 20. února 1967 v městečku Aberdeen, které leží asi sto kilometrů jihozápadně od centra grunge – Seattlu. Jeho dětství bylo šťastné, ale pouze do devíti let, kdy se rozvedli jeho rodiče. Od té doby se pohyboval mezi jejich novými domovy a několikrát se nechal slyšet, že je nenávidí. Zopakoval to i ve své dospělosti, v době, kdy byl již slavným muzikantem.
V roce 1986 založil s baskytaristou Kristem Novoselicem skupinu Nirvana. Její složení se stabilizovalo o čtyři roky později s příchodem bubeníka Davea Grohla. Později k nim přibyl ještě především koncertní kytarista Pat Smear.
V roce 1989 vyšlo debutové album Bleach, na němž Nirvana naznačila, jak syrová a různorodá její hudba bude. O dva roky později pak vyšlo slavné album Nevermind, jež obsahuje takové hity jako Smells Like Teen Spirit, Come As You Are nebo In Bloom. Stalo se celosvětovým zjevením a kapele zaručilo nehynoucí slávu. Bohužel stálo i za špatnou psychickou pohodou Cobaina, neboť pokud něco nesnášel, tak popularitu, jež mu vcházela do soukromí.
Poslední řadové album Nirvany se jmenuje In Utero a vyšlo v roce 1993. Bylo propracovanější než Nevermind, ale jeho popularitu nepokořilo. Poslední vystoupení skupiny se odehrálo 1. března 1994 v Mnichově. Během něho však Cobain, jenž byl tehdy evidentně na konci svých životních sil, na chvíli ztratil hlas a na čas dokonce opustil pódium. Později se poprvé pokusil o sebevraždu při svém pobytu v Římě. „Úspěšný“ v tomto ohledu byl v dubnu 1994.
Kurt Cobain se stal mluvčím a idolem své generace proti vlastní vůli. Hudbu a psaní textů nade vše miloval, hysterii fanoušků při koncertech nicméně nechápal a ničilo ho, když nerozuměli, co chce svými texty a hudbou sdělit. Navíc upřímně nesnášel komerční stav věcí, který se kolem Nirvany na počátku devadesátých let rozpoutal. Bohužel se stal jeho součástí, což nesporně přispělo k jeho konečnému pádu.