ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14186 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Populární Krtek se vrací v knížce Krtek na návštěvě od Kateřiny Miler

0 Richard Winter 7.10.2015

Krteček, nejpopulárnější kreslený hrdina knížek a filmů pro děti, se vrací v nové knížce „Krtek na návštěvě“. Je to stále on, má jen pár dalších přátel a poprvé představuje i svou novou kamarádku – Krtečkovou. Autorkou knihy Krtek na návštěvě je Kateřina Miler, malířka, ilustrátorka a dcera výtvarníka Zdeňka Milera. Ta se svým otcem spolupracovala už na dřívějších krtkových dobrodružstvích. Líbeznou knížku o Krtkovi, kterou Kateřina Miler nejen ilustrovala, ale i napsala, vydává nyní ve vlastním nakladatelství Svatojánek.

„Kniha Krtek na návštěvě je o přátelství, radosti, odpuštění i o tom, že když je dobrá vůle a všichni dají ruku k dílu, dají se i zdánlivě pokažené věci zase napravit – a výsledek může být dokonce ještě hezčí než dřív,“ říká Kateřina Miler, jejíž něžná knížka je určená pro děti od dvou let. Všechny obrázky namalovala klasickou malířskou technikou: bez použití počítače, jen pomocí štětce a temperových barev. Myslela při tom hlavně na to, aby v knížce zachovala ducha původních krtečkových příběhů. Zároveň jde o její vlastní autorské dílo. „Postavička Krtka je taková, jakou ji všichni známe, možná jen o něco měkčí, protože ji tentokrát nakreslila ženská ruka. Ostatní zvířátka, rostliny, všechny předměty a barevné prostředí podzimní přírody jsem už ale pojala po svém – v předchozích knihách stejné nenajdete,“ vysvětluje Kateřina Miler.

Právě takhle to ostatně vyžaduje licence, v níž dal v roce 2011 Zdeněk Miler své dceři Kateřině svolení, že může dál zpracovávat jeho původní dílo a že tedy smí v kreslení krtkových příhod pokračovat.  Oživit přitom může nejen původního krtečka, ale také odvozeniny této postavy – tedy třeba i Krtečkovou. S  tím, že Krtkův svět i jeho další kamarády už autorka dotvoří podle svého. „Dělá ho dobře a časem Krtečkovi vtiskne kousek sebe, jinak to ani nejde,“ zaprorokoval kdysi na adresu svojí starší dcery Zdeněk Miler, který do postavy Krtka rovněž promítl nejen svůj výtvarný názor a rukopis, ale i celou svoji osobnost.

V knize Krtek na návštěvě tak díky Kateřině Miler znovu ožívá nejen Krteček, ale objeví se tu i další hrdinové: sýkorka Modřinka a mlsný modrý medvídek Baribal. Poprvé se v knize představí i Krtečková, nová krtkova kamarádka. „Na tuhle postavičku mě kdysi přivedly samy děti, když měly na jedné otcově výstavě namalovat šťastného Krtka. Bez velkého rozmýšlení mu domalovaly rodinu, včetně partnerky a dokonce i dětí,“ usmívá se autorka, která i tímto způsobem vnesla do Krtkova života nový ženský prvek.

Obrázky Kateřiny Miler jsou jemné, veselé, s filmově rozehranou akcí a mnoha  roztomilými detaily. Dlouho je promýšlela a mnohokrát je předělávala. To proto, aby knížka zaujala i děti, které ještě neumějí číst, ilustrace však o to pozorněji vnímají. V knize se odráží také autorčina láska k přírodě: ke stromům, květinám a mnoha drobným bytostem, které – ať už pro příhody s Krtkem nebo ve svých vlastních knihách pro děti – už dříve ráda a mistrně kreslila. Zvířátka v Krtkovi na návštěvě si také poprvé vzájemně hledí do očí.

Kateřina Miler, malířka a ilustrátorka, starší dcera Zdeňka Milera. Vystudovala střední odbornou výtvarnou školu, a protože se nemohla dostat na VŠUP, odjela do Itálie a poté do Švýcarska, kde se věnovala užité grafice. Žila také ve Španělsku, kde ilustrovala mj. sérii školních učebnic pro španělsky mluvící země. Jako ilustrátorka je podepsána na mnoha knížkách pro děti: Kocour a liška, Zázrak ve 34. Ulici, Zpěvníček, Kachničky, Pepánkova  dobrodružství, Veselý výlet, Princezna na klíček ad. Na kontě má ale i obrázky pro učebnice Český jazyk a Početnice vydané v 90. letech v nakladatelství Alter a je autorkou populárního dětského komiksu o Modrém medvědovi, který vycházel deset let na pokračování v televizním týdeníku. Modrý medvěd, zvědavec a kamarád s dobrým srdcem, se pak stal i hlavním hrdinou jejích dalších knížek, leporel, omalovánek či kalendářů.

Otec Zdeněk Miler ji poprvé přizval ke spolupráci na knihách Krtek a paraplíčko (1986) a Krtek a medicína (Jak krtek uzdravil myšku, 1987),  tehdy ovšem ještě inkognito. Pod hlavičkou nakladatelství Albatros v roce 2005 začala spolupracovat s otcem oficiálně.