Police Symphony Orchestra zahrál pro více než 80 měst a obcí
0 jsk 1.2.2021Symfonický orchestr Police Symphony Orchestra (PSO) z Police nad Metují v sobotu 30. ledna odehrál patnáctiminutový živý koncert Na slyšenou!, komponovaný jako happening na podporu živé kultury. Prostřednictvím místních rozhlasů zazněly čtyři skladby (Krkonošské pohádky, Hladiny, Warvick Avenue a Slunečný hrob) ve všech čtrnácti krajích Česka. Podle odhadů organizátorů mohlo přenos slyšet až 300 tisíc lidí.
Šedesátičlenné těleso živě odehrálo z kulturního zařízení Pellyho domy v Polici nad Metují, kde bylo možné dodržet bezpečné rozstupy a všechna další opatření. Zároveň před akcí absolvovali hudebníci testy na nemoc covid-19.
Hudba byla přenášena prostřednictvím skrytého odkazu na kanálu YouTube, který dopředu obdrželi přihlašovatelé z jednotlivých míst. Už v průběhu přenosu dostával orchestr zpětnou vazbu, většinou, že spojení je navázáno. Pro některé obyvatele bylo vysílání překvapením, například pro rodinu Mikolášíkovu z Hradce Králové, kteří s dvěma chlapci přijeli na chalupu do obce Javor u Teplic nad Metují.
„Byli jsme právě venku a najednou slyšíme hudbu. Naši synové byli velmi překvapeni, protože z města obecní rozhlas neznají. Na chvíli dokonce přestali řádit ve sněhu a jen se divili, co to tu hraje. A mě potěšilo, když jsem slyšela zpívat Jana Sklenáře, kterého znám z hradeckého Klicperova divadla. Bylo to moc milé a mělo by to být častěji. Už nám ta kultura opravdu chybí,“ řekla Míša Mikolášíková.
Byla ale také místa, kterým se spojení navázat nepodařilo, například v Předměřicích nad Labem, kde bohužel bylo ticho. Hudebníci akci připravovali pouze několik dní, za tu dobu dokázali svou výzvou oslovit více než osmdesát obcí a měst, odkud bylo potvrzeno, že se připojí. Nejmenší byla podle všeho Suchá Lhota u Litomyšle s 83 obyvateli. Největším městem pak devadesátitisícové Ústí nad Labem.
Orchestr se happeningem „Na slyšenou“ hlásil k iniciativě #kulturunezastavis, založenou pražským souborem Cirk La Putyka. Iniciativa si klade za cíl přinášet živou kulturu publiku v období pandemické krize. Bezpečně a s respektem k vládním nařízením. V průběhu pandemie se tak umělcům staly podiem mnohdy ulice, dvorky, vitríny obchodů a hledištěm okna a balkony bytů, nemocnic nebo domovů důchodců. K iniciativě se připojili profesionální nebo amatérské soubory a instituce napříč Českou republikou například v happeningu Majáky české kultury.