Pod pražským nebem zahraje Truffaz a elita world music
0 Redakce 25.6.2009Trochu ve stínu megalomanského festivalu United Islands of Prague se schyluje k neméně zajímavé “ostrovní akci” v centru Prahy. V pátek a v sobotu na ostrově Štvanice vyvrcholí festival Respect. Za přijatelnou cenu nabídne “indický projekt” známého jazzového trumpetisty Erika Truffaze, opěvovaného spoluhráče Roberta Planta – kytaristu Justina Adamse a řadu exkluzivních jmen world music.
Předzvěstí štvanického festivalu byl už květnový koncert Brazilce Renata Borghettiho v žižkovském Paláci Akropolis. Po harmonikáři, který je označován za hudební paralelu jihoamerických magických spisovatelů Marquéze a Cortazara, zahrála v Akropoli i zajímavá fúze brazilské hudby, jazzu a elktroniky Zuco 103.
Vrchol festivalu Respect ale přijde právě v poslední červnový víkend na Štavnici. A nejslavnější jméno zahraje už v pátek večer. Po slovnském romském akordeonistovi a zpěvákovi Mário Bihárim přijde na podium Erik Truffaz.
Truffaz, který je v Česku poměrně častým hostem, tentorkát přijíždí s novým indickým projektem Benares. V kapele, která je pojmenována podle města na levém břehu Gangy, hrají kromě Truffazovy zasněné křišťálově jasné trubky dva přední indický hráč na tabla a zpěvačka a klavírista brazilského původu Malcolm Braf.
Erik Truffaz si nese nálepku “Milese Davise acid-jazzu”, kterou skromně odmítá. Kdo byl na jeho koncertech (například v přeplněné Akropoli) ví, že Truffaz vládne magií, která není v jazzu samozřejmostí. Energie jeho kapel umí ve spojení s krásnými a neexhibicionistickými linkami trubky pohltit i laika, který jazzové fúze jinak považuje za odtažité a samoúčelné. Podbný pocit se tedy dá očekávat i od Truffazova “indického projektu”.
Hned po Truffazovi, v pátek ve 20:40, vystoupí asi druhé nejslavnější jméno Respectu – kytarista Justin Adams. Rockerům je třeba připomenout, že Adams nahrál a spolu-skládal skvělé album Roberta Planta Mighty Rearranger z roku 2005, jenž se vyrovná kvalitě zásadních zeppelinovských desek.
Letos vydal Adams pod labelem Petera Gabriela album Tell No Lies, které pokřtí právě na Štvanici. S africkým zpěvákem Juldehem Camarou, který je také označován za nejlepšího žíjícího hráče na “africké housle” ritty, na něm propojili blues, tradiční gambijskou hudbu i britský punk-rock. A co je hlavní – povedlo se jim to tak, aby výsledek nezněl lacině. Asi i proto dostal Adams za spolupráci s Camarou cenu BBC World Music Award.
Festival Respect bude na Štavnici pokračovat v sobotu. Láká například norská čarodějka Mari Boine, která vychází z kultury severských Laponců-Sámů. Kdo viděl její koncert, hovoří obvykle o transu a jednom ze svých nejlepších koncertních zážitků vůbec.
Fandové progresivních pojetí africké hudby si pak asi nenechají ujít večerní koncerty. Kasai Allstars oživují i pomocí elektrických kytar a “Do It Yourself” zesilovačů konžskou tradiční hudbu, kterou evropští misionáři považovali za ďáblův výplod. Ještě zajímavější může být živý zážitek z hudby Issy Bagayoga, který proplétá zvuk tradičních nástrojů z Mali s elektronickými beaty a je označován za “nejradikálnější osobnost pouštního blues”.
Bagayoga vystoupí v sobotu od 20:45 a festival uzavře. Lístek na oba dny (8 koncertů) stojí v předprodeji 500 korun.
DANIEL PROKOP