Pod názvem Matka vzala roha vycházejí nové povídky Edgara Dutky
0 Richard Winter 7.10.2016Život se s rodinou spisovatele Edgara Dutky nemazlil. V roce 1947 byla Dutkova matka zatčena a v následujícím roce odsouzena na šest let do komunistického vězení za převaděčství, odkud uprchla a emigrovala do Austrálie. Se synem, který prožil dětství v dětském domově a u pěstounů, se setkala až po dvaceti letech v roce 1968, s dcerou dokonce až po čtyřiceti.
Autobiograficky laděné povídky Matka vzala roha volně navazují na knihu U útulku 5, v níž Edgar Dutka ztvárnil své zážitky z dětského domova, kde strávil dva roky poté, co jeho matku zavřeli na podzim roku 1948 komunisté. Právě její útěk z vězení a zanedlouho i z Československa zachycuje úvodní a nejrozsáhlejší próza, podle níž je pojmenován celý soubor. V následujících povídkách jsme svědky školních let hlavního hrdiny, kdy vyrůstá v rodině pěstounů a řeší své zmatky citové i jiné.
Milostné zrání i tápání, jakož i karamboly s režimem, které zažívá mladý muž při studiu vysoké školy a během vojenské služby, jsou tématem dalších povídek. Náměty tří „australských“ povídek vytěžil autor ze svého ročního pobytu v Austrálii v letech 1968–1969; tehdy mohl poprvé po dvaceti letech uvidět svou matku. Nakonec se rozhodl pro návrat a epizody z normalizace i zkušenosti stárnoucího muže ze současnosti vyplňují závěrečné čtyři povídky.
Scénárista, režisér, dramaturg a spisovatel Edgar Dutka (nar. 1941 ve Vídeňském Novém Městě v Rakousku) prožil dětství v Břeclavi. Otec zemřel, matka byla odsouzena do komunistického vězení za převaděčství, odtud uprchla a emigrovala. Dutka vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU, od roku 1974 působil jako dramaturg, scenárista a posléze i režisér ve Studiu Jiřího Trnky a Bratři v triku.
Je autorem nebo spoluautorem scénářů k 43 animovaným filmům, např. O Maryšce a Vlčím hrádku (1980) nebo Klub odložených (1989). Od počátku 90. let učí scenáristiku a dějiny animace na FAMU a na vysokých školách se již více než deset let používají jeho odborná skripta Minimum z historie české animace (AMU 2002, 2006, 2012) a Minimum z dějin světové animace (AMU 2004, 2012), pojatých jako humorné zážitkové vyprávění.
Literárně Dutka začínal jako autor povídek, v šedesátých letech napsal knihu U útulku 5, která však vyšla až o čtyřicet let později. Jednotlivé povídky pojí jeden dětský hrdina, který bez patosu popisuje příhody z dětského domova. Kniha byla nominována na cenu Magnesia Litera. Druhé Dutkovo prozaické dílo Slečno, ras přichází, které vypráví fena německého ovčáka, získalo řadu pozitivních kritických ohlasů a autor za ně dostal v roce 2005 Státní cenu za literaturu. Vypravěčka glosuje vztah k lidem, ústředním motivem je však její vztah ke svobodě, již symbolizuje australská buš – Dutka v roce 1968 odjel do Austrálie za svojí matkou, která mu umožnila na místě cestovat. Austrálie pak inspirovala i další Dutkův povídkový soubor Záliv osamění & Zapomenuté australské povídky (Listen, 2007), v němž se autor klaní beatnikům.
Povídky Staženi z kůže ze tmy vycházíme se vrací do 50. let, s realistickou detailností popisují komunistický teror. Krom toho Dutkovi vyšel též literární přepis realizovaného scénáře Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? a dále Dvanáct nejkrásnějších pohádek napadených skřítky Kazisvěty a mnou zachráněných, v nichž drží naoko tradiční linku pohádek, do podoby záporných postav vtipně vtěluje komunistické záškodnické skřítky. Knihy Edgara Dutky vyšly rovněž v zahraničí.