Památník Vojna se proměnil v koncentrační tábor Buchenwald
0 Richard Winter 6.5.2014Památník Vojna na Příbramsku, který v minulosti sloužil jako vězeňské zařízení pro odpůrce komunistického režimu, se v těchto dnech proměnil v koncentrační tábor Buchenwald. Filmaři v něm natáčejí nové zpracování německého románu Nahý mezi vlky, který pojednává o záchraně malého chlapce v nacistickém táboře. Areál je tak pro veřejnost uzavřen.
Román Bruna Apitze vyšel poprvé v roce 1958 a už o pět let později byl v tehdejším východním Německu zfilmován. Po půlstoletí se chystá nové zpracování, televizní premiéru má mít film na stanici ARD příští rok, kdy se bude připomínat 70. výročí osvobození Buchenwaldu. Autorsky za snímkem stojí scenárista Stefan Kolditz a režisér Philipp Kadelbach.
Film v česko-německé koprodukci se bude během května natáčet v Berlíně a v Buchenwaldu, v areálu bývalého koncentračního tábora se však nebudou snímat žádné scény s herci. Ty vznikají v Památníku Vojna, který je pobočkou Hornického muzeum Příbram.
Podle ředitele muzea Josefa Velfla v památníku se za devět let od jeho otevření natáčely už desítky různých pořadů a filmů, a to dokumentárních, publicistických i uměleckých. Mezi nejznámější hrané tituly patří Zdivočelá země, Bumerang, Piknik, Konfident, 8 hlav šílenství a nyní Nahý mezi vlky. Z dalších žánrů pak třeba literární soutěž Magnesia Litera, dokumenty Dejte nám křídla, Neznámí hrdinové, Zapomenutí hrdinové, Historie.cs či Příběhy železné opony.
Ze zahraničí se podle Velfla v památníku nejvíce střídaly slovenské televizní a filmové štáby věnující se politickým vězňům ze Slovenska. Ale natáčeli v něm i tvůrci francouzského televizního seriálu o studené válce, jihokorejská televize, štáb z Pobaltí, Němci či Američané.