Obrazy známých českých surrealistů Štyrského a Toyen se vrátily do Mánesa
0 Richard Winter 23.1.2015Díla známých českých surrealistů Jindřicha Štyrského a Toyen jsou do 1. února vystavena v pražské galerii Mánes. Obrazy budou zapůjčené z francouzské sbírky Géraldiny Galateauové, v Mánesu je představí galerie Adolf Loos Apartment and Gallery. Výstavu pořádá při příležitosti otevření malé výstavní síně v Mánesu, a také jako připomínku 80. výročí první výstavy surrealistů v bývalém Československu.
První výstavu Skupiny surrealistů v ČSR uspořádal spolek Mánes, konala se od 15. ledna do 3. února 1935 a byla o 14 dní prodloužena. Vystavovali na ní Štyrský, Toyen a Vincenc Makovský, katalog připravili Karel Teige a Vítězslav Nezval, který vymyslel i surrealistický výklad jednotlivých obrazů.
Obrazy Toyen a Štyrského patří k nejdráže prodávaným dílům na tuzemských aukcích. Do Mánesa se tak po 80 letech vrátila díla jako Štyrského Člověk sépie z roku 1934, ze stejného roku je s ním související dílo malířky Toyen Magnetová žena či Štyrského Tekutá panenka z téhož roku. “Vzhledem ke komornímu charakteru výstavy a pojistné hodnotě děl bude vstup na přehlídku kapacitně omezen,” uvedl Vladimír Lekeš, majitel pořádající Adolf Loos Apartment and Gallery.
Když roku 1924 vyšel ve Francii Manifest surrealismu, českých umělců se příliš nedotkl, jejich kontakty s francouzskou scénou tehdy ještě nebyly příliš těsné. Ty první vznikly roku 1925, kdy Jindřich Štyrský a Toyen navštívili 1. výstavu surrealismu v pařížské galerii Pierre. Postupně se o surrealismu začalo psát a začali se mu věnovat i další umělci. Skupina surrealistů v Československu byla založena v roce 1934, vedle Štyrského a Toyen do ní patřili také František Muzika, Vincenc Makovský, Karel Teige, Vítězslav Nezval, Konstantin Biebl či Jaroslav Ježek. Roku 1938 ji Nezval rozpustil.