sky – 120×1200 – left
sky – 120×1200 – right
ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12800 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na festivalu Prague Proms uvedou premiéru Cimrmanovy operety Proso

0 Richard Winter 6.6.2013

Operetní freska Proso, dílo českého génia Járy Cimrmana, zazní po 120 letech od svého vzniku 13. července na festivalu Prague Proms v Obecním domě v Praze. Této neprávem téměř zapomenuté a jinými autory zneužité jedinečné hudební kompozici, se tak po 120 letech konečně dostane zasloužené světové premiéry. Po letech se ukradené hudební poklady konečně zaskví pod jménem svého pravého tvůrce v podání Českého národního symfonického orchestru (ČNSO).

“Je nám velikou ctí, že můžeme jako první orchestr na světě uvést toto Cimrmanovo operetní veledílo v rámci festivalu Prague Proms. Odkazu Járy da Cimrmana si všichni velice ceníme a koncert je pro nás způsobem, jak uctít jeho památku a vyjádřit náš vděk za jeho přínos českému národu,” uvedl k představení Jan Hasenöhrl, ředitel festivalu a ČNSO.

Součástí představení budou přednášky cimrmanologů o cestě Járy Cimrmana k operetě, Cimrmanův rýmový aparát, Umělecká loupež, či Cimrmanův notový zápis. Z operetních árií zazní například Dobrou noc, milá dívenko má (Bratránek z Batávie), To je směšné, cha… Mein Herr Marquis (Netopýr), Ty české panenky (Perly panny Serafínky), Blondýnky něžné (Polská krev). Na koncertě se představí Libor Pešek (dirigent – na snímku), Adriana Kohútková (soprán), Tomáš Černý (tenor), Miloň Čepelka (tenor buffo). Cimrmanologické semináře přednesou Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta.

“My cimrmanologové jsme velice rádi, že se konečně našlo hudební těleso, jež dostojí požadavkům na provedení Cimrmanova rozsáhlého díla. Spolupráce s Českým národním symfonickým orchestrem se osvědčila a již nyní je jisté, že premiéra Prosa bude mít velký úspěch,” podokl ke spolupráci s ČNSO cimrmanolog Zdeněk Svěrák.

Jára da Cimrman vytvořil své rozmáchlé sedmihodinové veledílo Proso pro soutěž, jež byla vyhlášena u příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského „Riesenradu”, obřího kola, v roce 1897. Protože byl Cimrman takový malý škudlil, neodeslal zásilku doporučeně. To nahrálo členům poroty soutěže Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi či Rudolfu Piskáčkovi. Ti po přečtení prvních notových zápisů okamžitě pochopili, s jakým veledílem mají tu čest a nic jim nebránilo si jej doslova rozebrat a použít ve svých vlastních dílech.

Vědecký tým českých cimrmanologů však již díky podrobnému mnohaletému bádání celému světu dokázal, že skutečným autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet není nikdo jiný, než, ač opomíjený, geniální Čech Cimrman a část jeho původního sedmihodinového díla Proso již dříve veřejnosti představil v rámci představení Hospoda Na Mýtince.