Munchův Výkřik se vydražil za 2,3 miliardy
0 Redakce 4.5.2012Slavný obraz Výkřik (Skrik) norského malíře Edvarda Muncha byl prodán v dražbě v New Yorku za rekordních 119,9 milionu dolarů (asi 2,3 miliardy korun). Munchův obraz z roku 1895, který byl největším tahákem dražby, byl prodán během 12 minut. Jméno kupce nebylo zveřejněno. Dosud nejdražším vydraženým obrazem byl akt Nahá v sochařském ateliéru od Pabla Picassa, který v roce 2010 dosáhl ceny 106,5 milionu dolarů.
Pastel norského expresionisty se dražil v aukční síni Sotheby's při aukci impresionistického a moderního umění. O obraz se ucházela skupina sedmi dražitelů, závěrečný souboj svedli dva anonymní zájemci po telefonu. Pastel dal do dražby norský miliardář Petter Olsen, jehož otec patřil od 20. let 20. století k okruhu Munchových přátel a mecenášů. Peníze získané z prodeje chce Olsen použít k vybudování Munchova muzea na svém statku Ramme Gaard ve Hvitstenu v Norsku. Mělo by být otevřeno příští rok u příležitosti 150. výročí narození Edvarda Muncha (1863-1944).
Historikové označují Výkřik za Munchovu reakci na impresionismus, jenž podle něj zobrazoval jen postavy, které pletou šály nebo si čtou. Výkřik ale odrážel i momentální stav umělce, který hodně pil, kouřil, trpěl nedostatkem peněz i nešťastnou láskou a obával se, že podlehne rodinné duševní chorobě.
"Šel jsem po cestě se dvěma přáteli – začalo zapadat slunce – obloha náhle krvavě zrudla – zastavil jsem se, opřel jsem se o plot k smrti unaven – obloha nad modročerným fjordem plála šarlatem krve – moji přátelé šli dál a já tam zůstal stát chvějící se úzkostí – a cítil jsem, jak přírodu prostupuje silný, nekonečný výkřik," napsal autor na rám obrazu. Svou postavu umístil do fjordu v metropoli Oslu, na místo údajně vyhledávané sebevrahy, kam byl slyšet řev z nedalekých jatek i z blízkého ústavu pro choromyslné. V něm pobývala také Munchova schizofrenická sestra.
Obrazem se inspiroval mimo jiné Wes Craven, režisér populární hororové filmové série Vřískot, v níž zabiják nosí masku zpodobňující křičící tvář, použili ho i tvůrci seriálu Simpsonovi či autoři plakátu ke snímku Sám doma. Existuje i interpretace Výkřiku od Andyho Warhola.
rwi