ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4738 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mumford & Sons: Album ovlivnila místa vzniku

0 jsk 6.5.2015

Londýnská skupina Mumford & Sons vydala v pondělí své v pořadí třetí album. Dostalo název Wilder Mind a je jiné, než předešlé dvě desky. Na aktuální nahrávce se totiž z folkové skupiny stala rocková. Nepřeslechnutelné jsou například vlivy skupin Coldplay nebo U2, muzikanty prý inspirovaly i riffy od Led Zeppelin.

Poprvé v historii totiž kapela použila na svém albu elektrickou kytaru, elektroniku a rockové bicí, přičemž lze zaslechnout i další nástroje. Přestože reakce na desku nejsou zatím příliš nadšené, kapela si za ní stoprocentně stojí.

Na pomoc zmíněné zvukové změně přišel nový producent, kterým je James Ford. „Měli jsme skutečnou potřebu udělat to jinak a vlastně se nám změna na postu producenta hodila. Už během pauzy, kterou jsme si předtím dali, jsme zkoušeli něco nového. V jistém momentě prostě musíte zkusit nové věci. Kolektivně jsme cítili, že je čas to udělat,“ vysvětlil zpěvák a hráč na klávesové nástroje Ben Lovett.

Tři místa zvuk nové desky ovlivnila nejvíce. Především to byly Londýn a New York, kde kolekce vznikala. Pak také Texas, kde se kapela sešla po pauze, o které hovořil Lovett.

„Vždy jsme prostředí, ve kterých tvoříme, využívali k dobru věci. Přimíchávali jsme je k písním. New York a Londýn jsou proto pro tuto nahrávku zásadní města. Struktura alba je nepochybně ovlivněná tempem obou měst. Texas byl vlastně taková podivná anomálie. Viděli jsme se tam všichni pohromadě po delší době, protože jsme letěli na svatbu kamarádů. Řekli jsme si, že když už tam budeme pohromadě, mohli bychom si s sebou vzít nástroje. Nabídli nám, že můžeme spát v domku u jezera se dvěma ložnicemi, kam se obvykle chodí na ryby. Strávili jsme tam pár dní a hráli v obýváku. V rámci vzniku alba to byl nepatrný moment, protože většina vznikla v Londýně a v New Yorku. Všechno, co si přinesete do procesu vzniku, hraje nějakou roli. Chtěli jsme nahrát znervózňující desku. Záměrně jsme ji nejeli nahrávat do studia na venkov. Chtěli jsme do studia přijít z narvaných ulic a zachytit ten pocit. To je pravý obraz našeho života. Nežijeme ve venkovských sídlech.  Žijeme v šílenství těch měst, kde neustále spěcháte, něco vás rozptyluje a slyšíte stále nějaký hluk,“ vysvětlil Lovett.

Poté se ohlédl do minulosti a zhodnotil sílu předešlých dvou počinů Sigh No More (2009) a Babel (2012), za kterou kapela získala dokonce dvě ceny Grammy a stala se definitivně slavnou.

„I když jsme je nahráli v Londýně, objevovali jsme na nich v textech i hudbě jaké to je, pokládali jsme otázky, teoretizovali jsme nad tím, jaký by takový život byl. Život v lásce a takové věci. Ty desky měly takový idealistický nádech. Můžeme o tom takhle mluvit vlastně až teď, protože když jsme je tvořili, tak jsme nad tím nepřemýšleli. Když na tom pracujete, tak se to prostě nějak děje. Lidé vás pak žádají o analýzu vlastního díla, a vy vlastně nemáte o nic lepší představu než kdokoliv jiný. Nejsme psychoanalytici,“ uzavřel Lovett.

Na desce Wilder Mind je tucet písniček. V některých kapela samozřejmě nezapře svou folkovou minulost, slyšet jsou nádechy country. Nyní je ale rocková, s elektrickými kytarami a dravějším zvukem.