sky – 120×1200 – left
sky – 120×1200 – right
ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12834 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Marilyn Monroe zabil Robert Kennedy, napsal soukromý detektiv

0 jsk 12.6.2013

Padesát let po smrti amerického symbolu krásy, herečky a zpěvačky Marilyn Monroe, se na veřejnosti objevil v knižní podobě deník Freda Otashe (1922-1992). Tento soukromý detektiv, který se během svého života pohyboval v Hollywoodu, kde se nechával najímat na ochranu i sledování hereckých hvězd a lidí od filmu, v něm na slavnou ženu na velké ploše vzpomíná. Píše také, že ji podle jemu známých indicií zavraždil Robert Kennedy. Informaci aktuálně přinesl list Daily Mail. Deník nyní zveřejnila detektivova dcera.

5. srpna 1962 se podle detektivových zápisků měla šestatřicetiletá Marilyn Monroe s Robertem, mladším bratrem pětatřicátého prezidenta Spojených států Johna F. Kennedyho, v bytě v Los Angeles pohádat. Detektiv si to zapsal na základě odposlechu, který v hereččině domě nainstaloval. Podle jeho názoru mezi nimi došlo k fyzickému střetu. „Robert vzal polštář a přitiskl jej na hereččinu tvář. Nastalo ticho a on následně spěšně odešel.“

Mrtvou Marilyn Monroe našli až následující den. Nalezena byla svým psychoanalytikem Ralphem Greensonem (1911-1979). Ležela prý na lůžku a v ruce držela telefonní sluchátko. Jako oficiální příčina skonu bylo uvedeno předávkování prášky na spaní.

Dodnes jsou ale dalšími verzemi její smrti mnohé dohady, například že byla zavražděna za románek s Johnem F. Kennedym, jeho bratrem Robertem, za kontakty s CIA, komunistickou stranou nebo mafií.

Zastavené vyšetřování

V roce 1982, dvacet let po hereččině skonu, se pokusil asistent koronera John Miner za pomoci přítele herečky a novináře Roberta Slatzera vyšetřování smrti znovuotevřít, a to s poukazem na celou řadu nesrovnalostí v případu. Šlo například o nečekaně rychlou likvidaci vzorků a stěrů pořízených při pitvě, nedokončená toxikologická zkoumání i záhadné zmizení Minerovy zprávy vyšetřovatelům. Nejvyšší státní zástupce okresního úřadu státu Kalifornie ovšem nové vyšetřování předčasně zastavil s tím, že nejsou žádné důvěryhodné důkazy podporující teorii vraždy.

Miner, který zemřel v únoru 2011, však šest let před svou smrtí zveřejnil v listu Los Angeles Times přepis kazetových nahrávek Marilyn Monroe určených jejímu psychoanalytikovi Greensonovi. O nahrávkách se zmiňoval již Robert Slatzer ve své knize The Marilyn Files z roku1992. Jejich obsah ale tehdy neznal. Část nahrávek pak pro svou knihu použil i M. Smith, podporující rovněž teorii vraždy.

Marilyn Monroe v nich s důvěrou mluví o intimních problémech i pocitech, ale také o touze stát se uznávanou a charakterní herečkou, profesních plánech do budoucna, lesbické zkušenosti s Joan Crawfordovou i o svých mužích. Vzhledem k časovému rozmezí mezi pořízením nahrávek a hereččinou smrtí se Miner i M. Smith domnívali, že Marilyn si na život sama nesáhla. Potvrzuje to rovněž názor jejího psychoanalytika Ralpha Greensona.

I kvůli všem těm dohadům vznikl kolem Marilyn Monroe mýtus. Pokud jde o její smrt, dodnes zůstaly především ale jen ty dohady a vzpomínky podobné těm, které měl fotograf Bert Stern, jenž řekl: „Marilyn byla tím samým větrem a závanem, který maluje básník Blake okolo svaté postavy. Byla světlem, bohyní i měsícem. Dálkou i snem, tajemstvím i nebezpečím.“