ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18177 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lollapalooza v Berlíně je životaschopná. Potvrdili to Muse i FFS

0 jsk 14.9.2015

Lollapalooza je hudební festival, který v roce 1991 založil Perry Farrel, zpěvák americké kapely Jane´s Addiction, když chtěl její turné udělat co nejzajímavější. Od té doby se akce koná v Americe, zprvu pouze v severní části, později také ve vybraných zemích na jihu kontinentu. Letos poprvé se ale Lollapalooza uskutečnila v Evropě. V sobotu a neděli ji hostilo staré berlínské letiště Tempelhof. A již několik dnů před zahájením bylo vyprodáno. Prodalo se pětačtyřicet tisíc vstupenek.

Pro německé pořadatele to však nezačalo dobře. Nejspíš podcenili masu diváků, která do areálu mířila, a tak byli návštěvníci nuceni celou sobotu zápolit s nejrůznějšími frontami, těmi u vstupu počínaje a u toalet konče. Nebylo to nic příjemného a tato marnost zastínila i koncerty mnoha zajímavých formací.

Přesto lze konstatovat, že například set skupiny FFS, ve které se sešli členové skotských Franz Ferdinand a amerických Sparks, byl melodický, lehký, zábavný a dobře odvedený. Byl to jeden z vrcholů festivalu a bylo by jistě zajímavé, kdyby toto uskupení dorazilo i na některé z českých pódií. Naživo prezentuje skladby napsané pro společné album a také z repertoáru jednoho, nebo druhého.

Hvězdou Lollapaloozy v Berlíně ale byli britští Muse. Festival uzavírali v neděli večer a nabídli přesně to, co se od nich čekalo. Prezentovali přitom hlavně písničky ze svého letošního alba Drones, které je návratem k zemitému rocku. Zjevná rozmáchlost ale ve zvuku kapely zůstala. Odehrála takto koncert, který byl asi tím nejlepším, co mohli pořadatelé na závěr akce zařadit.

Na Lollapalooze se hrálo na pěti scénách a v programu se představil mimo jiné Sam Smith, současná hvězda britského popu. Neměl ale svůj den a jeho vystoupení nebylo vzrušující. Nepodařilo se to ani pátečním „finalistům“ The Libertines a Macklemore &Ryan Lewis. Ti první byli nepřesní a nepřesvědčiví, ti druzí zase umělí a ve zpěvu bezradní, protože jim jde hlavně rap.

Příjemnými zjeveními akce byli naopak skotští Chvrches, američtí My Morning Jacket, britští Wolf Alice nebo velští Stereophonics. Nutno také dodat, že druhý den se organizace výrazně zlepšila a návštěvníci už nebyli nuceni stát tak dlouhé fronty na všechno, jako tomu bylo v sobotu.

Na snímku je hlavní pódium berlínské Lollapaloozy.