ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12953 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Kde pijí múzy čili Za kumštem po lokálech se věnuje hostincům, vinárnám a kavárnám

0 Richard Winter 18.11.2016

Nakladatelství Sanch vydalo novou knihu spisovatele a rozhlasového moderátora Lukáše Berného (na snímku) z edice Kde pijí múzy čili Za kumštem po lokálech. Jde již o třetí díl edice, která se věnuje pražským hostincům, vinárnám a kavárnám, které se výrazně zapsaly i do kulturních dějin naší země. Podtitul zní Pražské šelmy: Kočky a Medvídci.

„Lidé mají odjakživa potřebu se někde scházet, povídat si, sdílet své radosti i starosti, díky čemuž je hospodský život zrcadlem své doby,“ říká autor knih Lukáš Berný. „Navíc tyto prastaré hospůdky přitahovaly odjakživa spisovatele, malíře, hudebníky a mnoho zajímavých lidí. Ti všichni dotvářeli atmosféru, prostory do sebe doslova nasávaly životy lidí a zase je potom předávaly dalším. To je to, čemu se říká genius loci, který je velmi specifický a dělá tyto podniky výjimečnými.“

Znovu se tak před čtenáři otevírá svět hospůdek a vináren, kterými procházely kulturní dějiny. Vždyť v domě U Dvou koček se nejen natáčela komedie Vrchní, prchni, ale odbyl si tu autorskou premiéru skladatel Antonín Dvořák, na pivo sem s Jiřím Stivínem zašel beatnický básník Allen Ginsberg, stejně jako si tu „jedno“ dával Bohumil Hrabal nebo Karel Kryl. Vznikla zde i slavná undergroundová skupiny Garáž, zatímco nahoře v ateliéru nad hostincem pracoval „český Gauguin“ profesor Otakar Nejedlý a později na Slabikáři i dalších dílech mistr Ota Janeček.

K Medvídkům chodil hrát kuželky Tomáš G. Masaryk i Jaroslav Vrchlický, do tamního šantánu zašel E. E. Kisch či Ignát Herrmann a pivo od čepu si do ateliéru nechal denně posílat sochař Josef Václav Myslbek. V místní vinárně se zastavil na karty Jan Werich a Jaroslav Hašek, nechyběli hosté jako Viktor Dyk, Mikoláš Aleš, Jakub Arbes nebo Alois Jirásek. Václav Havel zde roku 1975 nadohled sídlu StB slavil jednorázové uvedení své Žebrácké opery. Bydlel zde barokní mistr fresek Václav Vavřinec Reiner i politik František Ladislav Rieger a scházeli se tu také čeští mariňáci, kteří se proti monarchii vzbouřili za první světové války.

Nakladatel Václav Rákos k tématu těchto knih říká: „Má smysl pátrat po tom, kudy se české kulturní dějiny procházely, třebaže jsou to ‚jen‘ hostinské místnosti. A že procházely, někdy v bujarém houfu, někdy jen pokradmu, v podzemí… Zůstalo v těch místech něco ze svobodného ducha oněch dob? Já mám za to, že ano.“ A dodává: „Třeba vám bude pivo u Tygra, Jelínků, Koček, Medvídků…chutnat o něco lépe, když si uvědomíte, že v duchu můžete být třeba s těmi, kteří českou kulturu vytvářeli, když ještě žádná nebyla.“
Kresbami knihu doplnil výtvarník a současný nájemce ateliéru U Dvou koček Jan Brabenec.

(foto: Česká televize)