ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29257 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Katarzia bojuje za práva žen, vyvrcholením Celibátu je videoklip Hoří i voda

0 jsk 27.10.2020

Systematický sexismus v naší kultuře a další témata spojená s pozicí ženy v moderní společnosti zpracoval ve videoklipu Hoří i voda mezinárodní tým v čele se slovenskou hudebnicí Katarzií, režisérkou Jay Walker a kameramankou Annou Smoroňovou. Cílem tohoto ambiciózního filmového projektu je přinést nové impulzy do debaty o postavení ženy ve společnosti včetně diskuze o hranicích a odstínech sexuálního obtěžování, která je v obou zemích naší bývalé federace stále na počátku.

Videoklip Hoří i voda se natáčel v prostorách domu Radost na pražském Žižkově, u Proboštských jezer a jezera Lhotka. Jeho působivost ještě více umocňují nadčasové kostýmy. Hlavní mužské role ztvárnili Cyril Dobrý, Jan Hájek a Robert Mikluš, ženské role zastoupily Tereza Hofová, Tereza Švejdová, Martina Sľúková, Radka Fidlerová, Tereza Ondrová a také jedna z představitelek dokumentárního filmu V síti Anežka Pithartová.

Text skladby Hoří i voda pracuje s motivy románu Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda. Význam a přesah této česky zpívané písně nyní aktualizuje video, jenž je symbolickým vyobrazením postavení žen v současné společnosti. Dílo speciálně odkazuje k právě probíhajícím kontroverzním politickým tendencím na Slovensku, které směřují například k zpřísnění pravidel interrupcí. Téma aktuálně velmi rezonuje také v Polsku.

„Žijeme ve světě, kde se mnohé z nás cítí bezmocné, umístěné do jiné pozice, než bychom si zasloužily, neustále pod tlakem kritických anebo lascivních pohledů, nedobrovolně sledované, bez vlivu na mnohá rozhodnutí, závěry a úsudky ohledně našich těl, která jsou definovaná osobami bez subjektivní zkušenosti existence v ženském těle,“ vysvětluje kontext díla režisérka Jay Walker.

„Toto video nemá říkat, že všichni muži jsou špatní, ani že by ženy měly vládnout světu. Témata, která odkrýváme, jsou dost komplikovaná a citlivá. Doufáme, že s pomocí vizuální symboliky oslovíme mužského i ženského diváka a že společnost podnítíme k výraznějšímu dialogu, aktivitě a pozitivní, dlouhodobé změně,“ říká Katarzia, která je autorkou hudby i textu.

(foto: Hana Knížová)