Jeffery Deaver v krimi Říjnový seznam převrací na hlavu tradice žánru
0 Richard Winter 19.6.2015Pokud jste se domnívali, že bývalý novinář, folkový zpěvák a advokát Jeffery Deaver už nemůže ničím překvapit, mýlili jste se. Začátek neobyčejného krimirománu Říjnový seznam najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Deaver převrací na hlavu.
Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním. Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta.
Čtenář se zálibou v krimižánru se v uplynulých dvaceti letech nemohl nesetkat se jménem Jeffery Deaver. Vždyť jen u nás vyšly jeho knihy v úctyhodném nákladu 600.000 výtisků. Deaver patří mezi nejprodávanější na světě. Pravidelně se objevují v žebříčcích bestsellerů prestižních médií, jako je třeba New York Times nebo britské The Times. Deaverovy knihy se prodávají ve více než 150 zemích světa a byly přeloženy do třiceti pěti jazyků.
Vstup do nejvyšších pater světové beletrie držiteli mnoha literárních cen zajistila originální postava kvadruplegického detektiva Lincolna Rhyma. “Zamýšlel jsem vytvořit holmesovskou postavu, která používá spíš mozek než tělo,” říká autor o detektivovi, který se zatím objevil v hlavní roli deseti jeho románů. “Řeší zločiny tím, že o nich raději přemýšlí, než aby jako jiní střílel, běhal a po barech tahal úskoky z lidí svědectví.”
Hrnuly se ceny, přicházely nabídky z Hollywoodu, stoupaly honoráře, rostla autorova prestiž. Bezmála třicítka vydaných titulů se rozletěla v mnohamilionovém nákladu po celém světě. Ozvali se i správci pozůstalosti Iana Fleminga s nabídkou, aby Deaver napsal novou bondovku. Stalo se: vyšla pod názvem Nula stupňů volnosti.
Pro spisovatele jsou ale tohle všechno až druhotná měřítka úspěchu: “K psaní mě inspiruje čtenář. Jemu chci dávat všechno, co ho baví a co mu přináší vzrušení. V téhle branži je naprosto nezbytné, aby autor znal svého čtenáře a měl ho při psaní neustále na mysli,” tvrdí,