Hobit: Šmakova dračí pouť prý nebyla nudná práce
0 jsk 12.12.2013Hned po půlnoci ze středy na čtvrtek viděli první nedočkaví diváci v pražském kině v Hostivaři další z filmových adaptací děl anglického spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Po trilogii Pán prstenů (2001, 2002 a 2003) a filmu Hobit: Neočekávaná cesta (2012) vstoupil do kin napjatě očekávaný Hobit: Šmakova dračí poušť, druhý díl filmové trilogie podle populárního románu Hobit. Ode dneška se již promítá v celé České republice a je velice pravděpodobné, že již o víkendu vyšplhá na první místo žebříčku návštěv.
Jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku přináší další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na cestě s čarodějem Gandalfem Šedým a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Jejich cílem je získat Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Společnost putuje směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood se střetává s houfem obřích Pavouků.
Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka – nestvůry, jež prověří jejich odvahu i pevnost přátelství.
„Většinou dostanete roli, zahrajete ji, a tím to končí. Jen někdy, když máte štěstí, se můžete k postavě znovu vrátit. Takže jsem si rozhodně neříkal: Proboha, zase musím jít dělat Gandalfa. Tak jsem to nikdy necítil. Ty příběhy jsou nádherné a produkce a herecké složení se tak mění, že se na Nový Zéland moc rád vracím. Vůbec to nebyla nudná práce,“ řekl médií herec Ian McKellen, jenž ve filmu ztvárnil Gandalfa.
Martin Freeman, představitel filmového Bilbo Pytlíka, se s dobrým pocitem k jeho názoru přidal: „Setkal jsem se s lidmi, které jsem si zamiloval, zažili jsme spolu spoustu legrace. A také život na Novém Zélandu se mi líbil, protože je velmi pohodlný a jednoduchý. Wellington je docela malé místo. I když si myslím, že víc než cokoliv jiného miluji Londýn, život ve Wellingtonu je úplně jiný, vlastně mu úplně chybí stres. Pokud někam cestujete patnáct minut, už to považujete za docela dlouhou cestu. Do práce mi to trvalo každý den šest minut. To je samozřejmě v Londýně něco naprosto nepředstavitelného.”
První díl Hobita slavil velký komerční úspěch i přesto, že filmové kritiky příliš nenadchl. Někteří dokonce označili více než tříhodinový snímek za nudný a zbytečně podrobný. Přesto vydělal celosvětově během loňského prosince přes miliardu dolarů, z toho jen ve Spojených státech, které jsou ve filmovém průmyslu klíčovým trhem, přes 303 milionů. Rozpočet filmu přitom byl 180 milionů dolarů. Od druhého dílu ale jeho tvůrci tak vysoké zisky neočekávají. Opatrnost je totiž vždy na místě.
Při loňské premiéře prvního dílu Hobita se další filmoví distributoři dokonce rozhodli proti němu další filmy v premiérách nenasadit. Tentokrát je to jinak a ostatní hráči na filmovém trhu jsou odvážnější. Do českých kin jde dnes například skvělý film Vše je ztraceno s Robertem Redfordem v hlavní a jediné roli.
Třetí díl Hobita s podtitulem Tam a zase zpátky přijde do kin za rok.