ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11227 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

George Clooney uvedl Památkáře v Bílém domě

0 jsk 27.2.2014

George Clooney představil minulé úterý svůj nejnovější film Památkáři (2014) na speciální projekci v Bílém domě ve Washingtonu. Na tomto novém snímku se podepsal jako režisér, scénárista, producent a herec.

Promítání se kromě Clooneyho zúčastnili i jeho rodiče, herci Matt Damon a Bill Murray, spoluscenárista a producent Grant Heslov a autor literární předlohy Robert M. Edsel. Součástí akce byla večeře s americkým prezidentem Barackem Obamou, k čemuž lze dodat jenom to, že podobné pocty se běžně světovým filmařům nedostává. George Clooney je ale hvězda, jejíž záře dostřeluje až do nejvyšších kruhů.

Snímek Památkáři je adaptací knihy Roberta M. Edsela a Breta Witter, která vyšla v českém překladu pod názvem Po stopách nacistických pokladů. Vypráví skutečný příběh o skupině historiků umění, ředitelů muzeí a kurátorů, kteří se během druhé světové války vydali na speciální misi. V rámci ní měli zachránit vzácná umělecká díla zadržovaná nacisty.

Kromě Clooneyho, Damona a Murrayho si ve snímku zahráli i Cate Blanchettová, John Goodman, Jean Dujardin, Bob Balaban nebo Hugh Bonneville. Vše hvězdy první velikosti. Ostatně, zdá se, že právě na jejich slávu Clooney od první chvíle sázel. O produkci a scénář se spolu s ním pak postaral zmiňovaný Grant Heslov, hudbu složil francouzský skladatel Alexandre Desplat.

Snímek byl promítnut nedávno na filmovém festivalu Berlinale, kde Clooney, který přijel dílo představit společně s několika svými herci, řekl: „Byli jsme s Grantem nadšeni stejnojmennou knihou Roberta M. Edsela a Breta Wittera, která nás utvrzovala v tom, že by z ní mohl vzniknout dobrý film. Už proto, že nikdo z těch, kdo ve filmu narukují, se pro válku nehodí. A to byl důvod, proč jsme se pro tuto látku rozhodli. Nabízela silný příběh, to je samozřejmě rozhodující.“

„Žil jsem ve Florencii. Jednou jsem přecházel přes most Ponte vecchio, jediný, který nebyl zničen nacisty, když prchali ze země, a lámal jsem si hlavu tím, jak byly všechny tyto kulturní poklady zachráněny a kdo je vlastně zachránil? Vždyť to byl největší konflikt v dějinách světa…“ uvedl k objevení tématu pro snímek spoluscenárista Grant Heslov.

Památkáři se natáčeli především v Německu a Anglii. Desítky lokací v těchto zemích musely tím pádem dublovat jiná místa, například Washington, New York, Chicago, Paříž, Velkou Británii, Rakousko nebo Itálii. V rámci toho se prý mnohdy konaly doslova filmové zázraky. Architekt Jim Bissell například pozměnil interiér dómu sv. Štěpána v Halberstadtu tak, aby vypadal jako katedrála sv. Bavona v Gentu v Belgii, místo domova Gentského oltáře od bratrů Van Eyckových. Jeskyně v pohoří Harz se zase proměnily v doly v Merkers v Německu a v Altaussee v Rakousku – skrýše pro kořist uloupenou nacisty.

Recenze na snímek nicméně nejsou dosud příliš nadšené. V médiích se objevila také informace o tom, že nejvíce je z nich zklamaný George Clooney. Osobně totiž na neúspěchy není zvyklý.

Foto: Sony Pictures