Das Filmfest čtyři desítky filmů, na úvod uvede Čas kanibalů
0 Richard Winter 9.10.2014Festival německy mluvených filmů Das Filmfest v rámci svého 9. ročníku opět nabídne tematicky i žánrově pestrou filmovou mozaiku reprezentující aktuální tvorbu Německa, Rakouska a Švýcarska. Čtyři desítky filmů uvedou od 15. do 19. října pražská kina Lucerna a Atlas, do Brna pak festival zavítá od 20. do 23. října, kde vedle tradičního kina Art bude letos němčina znít i z pláten kina Scala. Zahájení 15. října bude patřit dramatu Čas kanibalů, Snímek z prostředí takzvané límečkové elity přijede divákům osobně představit autor scénáře Stefan Weigl.
Festivalový program doplní další hosté z řad filmových tvůrců. Například cenami ověnčenou filmovou adaptaci stejnojmenného románu Temné údolí, jež se bude za Rakousko ucházet i o Oscara, přijede uvést představitelka hlavní ženské role Paula Beerová. Pozvání na Das Filmfest přijal i další z významných hereckých hostů, rakouská herečka Suzanne West. V Lucerně představí horor Dobrou, mámo, v němž se ujala hlavní role. Milostný příběh prolamující tabu Poslední tanec doprovodí svou účastí rakouský režisér Houchang Allahyari.
Na dobrodružnou cestu do druhé poloviny 19. století pozve návštěvníky Edgar Reitz, režisér výpravného historického eposu Druhý domov – kronika touhy. Odlišný svět otevře festivalovému publiku švýcarský režisér a scenárista Men Lareida, který představí svůj filmový debut Viktoria o prostituci v sociálně vyloučených komunitách. Snímek Křížová cesta režiséra Dietricha Brüggemanna ukáže dívku zmítající se mezi fundamentalistickým a striktním světem víry a životem teenagera dospívajícího v 21. století. Pokojská Lynn o mladé ženě odhalující vlastní sexualitu je autistickým thrillerem. Intimní ženský svět se všemi bizarnostmi a skrývanými touhami odhaluje i další film Vlhká místa.
Znepokojivé je i téma snímku Cesta na nejbezpečnější místo Země, ve kterém režisér Edgar Hagen hledá odpověď na otázku, co s 350 000 tunami vysoce radioaktivního odpadu, které se ve světě nashromáždily. Historii jedné z ikon moderní architektury přiblíží dokument Vila Tugendhat a do minulosti zavede diváky i snímek Brundibár, který připomene legendární dětskou operu z roku 1938, která byla za okupace uváděna v koncentračním táboře v Terezíně.
Aktuální téma zpracovává dokument Moskevské procesy. Snímek přináší svědectví o současném Rusku. Nahlédnout do šokujícího světa intimní plastické chirurgie nechá návštěvníky snímek Vulva 3.0. Pozornosti by neměl uniknout ani dokument Velkolepé muzeum. Program dále nabídne mimo jiné německého kandidáta na Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film. Milované sestry jsou svěžím vyprávěním o mileneckém trojúhelníku, v jehož středu stojí Friedrich Schiller. Hlavním hrdinou filmu Láska šílená je zase romantický básník Heinrich von Kleist. Filmová adaptace knihy Noční vlak do Lisabonu nabídne napínavý děj i mezinárodní herecké obsazení.
Film natočený podle skutečných událostí, Akta Grüninger, vypráví příběh policejního kapitána, který pomáhal židovským uprchlíkům po uzavření švýcarsko-rakouských hranic v roce 1938. Do období II. světové války zavede diváka i snímek Běž, chlapče, běž. Nedávnou minulost připomene ceněný snímek Západ. Lákadlem bude retrospektiva díla rakouského oscarového režiséra s německými kořeny Michaela Hanekeho, mistra nekompromisních pohledů do komplikovaných, znepokojivých a tmavých koutů lidské existence. Diváci se mohou těšit na jeho debutový snímek Sedmý kontinent, ceněnou Pianistku, kontroverzní Funny Games či adaptaci Kafkova Zámku.