ČT uvede velkolepou filmovou epopej, která Formana připravila o Oscara
0 Richard Winter 10.3.2015Od natočení prvního dílu čtyřdílné epopeje Vojna a mír uplyne letos přesně padesát let. Česká televize adaptaci nesmrtelného románu L. N. Tolstého uvede od 14. března v hlavním vysílacím čase na druhém programu po následující čtyři sobotní večery. Diváci si navíc tento oscarový počin režiséra Sergeje Bondarčuka vychutnají v HD rozlišení.
Když se Miloš Forman v roce 1969 ucházel o Oscara za nejlepší zahraniční film, byl se svou hořkou komedií Hoří, má panenko poražen ruským obrem v podobě již kompletního eposu Vojna a mír, který ve své době rovněž získal Zlatý Globus či Cenu newyorských filmových kritiků. Tento ruský film i v dnešní době stále mimořádným diváckým zážitkem. Strhující je zejména třetí část nazvaná Rok 1812, která vstoupila do historie světové kinematografie velkolepým ztvárněním bitvy u Borodina za účasti více než dvaceti tisíc komparzistů v délce trvání téměř pětačtyřiceti minut.
Režisér Sergej Bondarčuk, jež sám sebe obsadil do role jedné z hlavních postav Pierra Bezuchova, měl při realizaci díla nelehkou úlohu, neboť natáčení bedlivě střežily oči celého kulturního Ruska. Vojna a mír však k jejich spokojenosti vyrostla ve skutečnou epopej, velkofilm v širokoúhlém formátu, v němž Tolstého román ožil téměř slovo od slova. Sugestivní líčení válečných bitev ruských vojsk s Napoleonem, v románu široce rozepsané, přenesl Bondarčuk na plátno velkorysým gestem, za účasti davů komparzistů, koní a kamerových efektů.
Česká televize uvede Vojnu a mír ve čtyřech částech:
Vojna a mír I: Andrej Bolkonskij. V první části filmu se ocitáme v Petrohradě roku 1805. Osvícená ruská společnost je znepokojena zprávami z neklidné Evropy, Napoleon Bonaparte koná vojenské přípravy, válka je nevyhnutelná. Mladý kníže Andrej Bolkonskij odchází do války. Svou mladou ženu, těhotnou Lízu, odváží na venkov k otci. Mezitím se Pierre Bezuchov poprvé setkává s Natašou na plese u Rostovových u příležitosti Natašiných narozenin. Andrej se loučí se svým přísným otcem, odjíždí na frontu a stává se pobočníkem generála Kutuzova.
Vojna a mír II: Nataša Rostovová. Andrej Bolkonskij prokázal své vojenské schopnosti po boku generála Kutuzova v bitvě u Slavkova, byl však vážně zraněn a od té doby se k němu štěstí obrací zády. Poznal rub vojenské slávy a na rodinné panství se zraněný vrací ve chvíli, kdy jeho mladá žena Líza umírá při porodu. I jeho přítel Pierre Bezuchov si prožil své. Poté, co zdědil po svém otci velký majetek i šlechtický titul, se oženil doslova s krasavicí. Brzy ale poznal, že se provdala pouze za jeho majetek a postavení, a tak se s ní rozešel. Vypadá to, že oběma přátelům se život zhroutil. Osud má však vždy ještě něco v rukávu. Přichází nové jaro a s ním i nová setkání…
Vojna a mír III: Rok 1812. Bitva u Borodina má v Tolstého románu, ale i v Bondarčukově přepisu velmi významné místo. Díky velkoleposti i délce bitevních scén vstoupil Bondarčukův velkofilm do historie světové kinematografie. a rozdíl od válečných snímků „akčního” typu je však toto studie o skutečném lidském utrpení, o absurditě násilí a nedobrovolné smrti.
Vojna a mír IV: Pierre Bezuchov. Krutá a krvavá bitva u Borodina znamenala rozhodující moment pro Napoleonovu porážku v Rusku. V závěrečné části roli hrdiny tentokrát zastane dosud nenápadný přítel Andreje Bolkonského i Nataši Rostovové. Tento mírumilovný a plachý muž se rozhodne zůstat ve všemi opuštěné Moskvě, stravované plameny požáru, a spáchat atentát na Napoleona.