ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15489 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

ČT art vstupuje do druhé dekády vysílání

0 jsk 30.8.2023

Přímý přenos multižánrového koncertu, divadelní inscenace Každý má svou pravdu nebo zahajovací koncert festivalu Dvořákova Praha, to je jen část mimořádného programu, který od prvního zářijového pátku nabídne divákům kulturní stanice ČT art.

Do tradičního Týdne dárků se dostalo i první uvedení snímku o historii barrandovských ateliérů či televizní premiéra dokumentu Zkouška umění. V podzimním vysílacím schématu Artu najdou své místo také cykly o poválečné architektuře, výrazných hudebnicích i o třicetileté existenci Dejvického divadla.

„Před deseti lety jsme divákům slíbili kulturní stanici, která se nebude bát experimentovat, bude ambiciózní a ve vysílání nabídne novinky, které jiné televizní kanály nejsou ochotny dávat na obrazovky, protože si nejsou jisti výsledkem. A naše slovo jsme dodrželi. Jsem přesvědčený, že právě díky tomu se Art dlouhodobě řadí k nejlépe hodnoceným programům na českém televizním trhu a ročně oslovuje přes pět milionů lidí,“ bilancuje generální ředitel České televize Petr Dvořák a jeho slova doplňuje výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl: „Posledního srpna roku 2013 dostala kultura svůj ucelený prostor v hlavním vysílacím čase a už se neprosí o možnost přisednout si alespoň na kraj nočních časů, aby si formálně odškrtla další veřejnoprávní čárku.“

Desetidenní oslavy desetiletého výročí začátku vysílání započne prvního září ve 20.15 hodin ČT art přímým přenosem koncertu z pražského klubu Doupě, během něhož vystoupí na dvě desítky interpretů, mezi nimi i David Koller, PSH, Dagmar Pecková, Adam Plachetka, Štefan Margita, Kamil Střihavka nebo Lenka Dusilová.

Jedním z řady dárků bude také premiéra dokumentu o devadesátileté historii barrandovských ateliérů nazvaná Kouzelný kopec. Herecké i režisérské osobnosti Iva Janžurová, Jan Kačer, Jaromír Hanzlík, Hynek Bočan či Karel Smyczek zavzpomínají na natáčení významných titulů z jejich filmografií a tuzemské kinematografie.

Podzim nabídne historii Dejvického divadla i cyklus na námět Vladimira 518

Třicet sezón Dejvického divadla zmapuje třináctidílný cyklus zahrnující rozhovory s bývalými i současnými členy souboru, stejně jako ukázky z legendárních inscenací.

„Není to žádný kompilát něčeho, co už bylo o Dejvickém divadle napsáno nebo natočeno. To je na celém cyklu to nejcennější,“ přibližuje kreativní producent Ivo Kristián Kubák.

„Míra otevřenosti byla velká a myslím si, že patří k našemu divadlu. Tak to bereme, a tak se k sobě i chováme,“ dodává herec Ivan Trojan. Úvodní díl cyklu Dejvické divadlo odvysílá Art 14. září. Ten zároveň nabídne 5. září večer i přímý přenos divadelní komedie Každý má svou pravdu, kterou má dejvická scéna na repertoáru od konce loňského dubna.

Osm dílů o výrazném období dějin československé architektury dokumentujte nová série, jejíž tvůrci se snažili o komplexní pohled bez ideologických předsudků. „Seriál Architektura 58–89 pokrývá ty nejdůležitější, ale zároveň také nejzajímavější a třeba i opomíjené stavby. Zdokumentováno máme například bourání Transgasu na pražských Vinohradech nebo telefonní ústředny v Dejvicích,“ říká autor námětu a hudebník Vladimir 518.

„S kameramanem Jiřím Málkem jsme věděli, že abychom o těch stavbách mohli něco říct, musíme s nimi strávit nějaký čas jen tak. Pobýt v nich. Všímat si detailů,“ vysvětluje dále režisér cyklu Jan Zajíček.

Různé pohledy na hudbu, tvorbu a jiná témata přinese divákům osmidílný dokument Muzikantky. V každé epizodě představí tři umělkyně.