Chalupeckého cena pro Dominika Langa
0 Redakce 18.11.2013Letošním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal třiatřicetiletý Dominik Lang, který se ve finále nejprestižnější české výtvarné ceny ocitl potřetí. Podle poroty patří k nejzajímavějším umělcům v České republice, ale i na mezinárodní scéně, už řadu let. Před dvěma lety uspěl například ve výběrovém řízení pro Bienále současného umění v Benátkách, kde jeho instalace sklidila velký ohlas. V posledním roce se zásadně prezentoval v galeriích ve Vídni a v Římě. Porota tak jednoznačně udělila cenu Langovi na základě vyrovnané kvality jeho dosavadní práce i aktuální prezentace.
Dominik Lang, absolvent ateliéru Jiřího Příhody na pražské AVU, je od roku 2012 jedním ze dvou vedoucích ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pro jeho tvorbu je typická práce s daným galerijním prostorem, kterému propůjčuje podobu uměleckého díla. V případě letošní vídeňské výstavy například vestavěl do sklepení instalaci připomínající jeskyni, v galerii v Římě zase propojil skrze tři patra její architektonické prvky, v Českých Budějovicích v září umístil do galerijního prostoru centrální sochu a pracoval s motivem procházení.
Nejinak tomu je i na letošní výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Finále 2013 ve Veletržním paláci. I tam si Lang opět „pohrál“ jak se samotným prostorem galerie, tak i s vnímáním návštěvníka. Při tvorbě své instalace v pátém patře Veletržního paláce Východ Západ nepoužil žádný nový materiál, ale naopak jej ubíral ze stávající výstavní paneláže, do níž vyřezal dva kruhové otvory. V nich vychází a zapadá slunce, které zvenku proniká do galerie.
Pozorný návštěvník si všimne i velké koule volně putující v přízemí galerie, která může evokovat slunce. „Zaujala nás především zralost a promyšlenost Langovy intervence do architektury Veletržního paláce. V této jeho práci, tak jako v celé jeho tvorbě, sochařský jazyk a obklopující architektonický prostor vedou stálý rozhovor a udržují potřebné napětí,“ uvedl Christian Rattemeyer za porotu.
V porotě Ceny Jindřicha Chalupeckého zasedli kurátor z newyorského MoMA Christian Rattemeyer jako předseda, šéfkurátor vídeňského MUMOK Rainer Fuchs, historička umění Milena Bartlová, umělec Daniel Balabán, kurátorka Edith Jeřábková, kurátor a šéfredaktor kritického magazínu o současném umění Springerin Georg Schöllhammer z Rakouska a umělec Tomáš Lahoda působící také v Dánsku. Porotci se obměňují každé tři roky, tedy předseda poroty Rattemeyer například letos končí.
Vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého získá sto tisíc korun na realizaci projektu v Národní galerii v Praze, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt v některém z Českých center dle výběru. V rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého byla udělena i Cena čtenářů časopisu Respekt, kterou získal finalista Richard Nikl.